Jak otrzymać zniżkę na abonament RTV w 2019 roku?

Abonament RTV to jedno z podstawowych źródeł finansowania mediów publicznych. Obowiązek jego opłacania ma każdy właściciel odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

Jak otrzymać zniżkę na abonament RTV w 2019 roku?
  • Natalia Ryńska
  • /
  • 18 marca 2019
Do uiszczenia opłaty zobowiązany jest każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego. Nieważne czy ogląda telewizję czy nie. Masz odbiornik — płacisz. Zobowiązanie obejmuje także radia samochodowe.
 

Czy muszę płacić abonament RTV?

Problemy ze ściągalnością opłaty występują od wielu lat. Najwięcej wątpliwości u zobowiązanych budzi cel, na który przeznaczane są składki. Pieniądze mają umożliwić realizację misji publicznej przez publicznych nadawców radiofonii i telewizji. Pojęcie misji nie jest jednak sprecyzowane. Obywatele, którzy nie zgadzają się z treściami emitowanymi w publicznych pasmach, nie chcą ich wspomagać finansowo. Bardzo często takie stanowisko kończy się naliczaniem kar.

Czytaj też:

Produkty spożywcze pełne chemii. Sprawdź jak reklamować żywność bez wychodzenia z domu

Od kwietnia wyższe czynsze. Zobacz, czy zapłacisz więcej

Kiedy powstaje obowiązek opłacania abonamentu RTV?

Aby powstał obowiązek opłaty abonamentu, właściciel odbiornika musi go zarejestrować. Podmiotem prowadzącym rejestr jest Poczta Polska S.A. Zgłoszenia można dokonać w każdej placówce operatora lub przez internet w terminie 14 dni od wejścia w posiadanie odbiornika. Opłaty będą naliczane od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Płatności dokonywać należy na indywidualny numer konta bankowego przygotowany dla każdego abonenta. Poczta Polska S.A. zobowiązała się do niepobierania dodatkowych opłat, jeśli płatność odbywa się za jej pośrednictwem.

Osoby fizyczne uiszczają abonament RTV w jednej z trzech opcji:

  1. abonament telewizyjny,
  2. abonament radiowy,
  3. abonament radiowo-telewizyjny.

Liczba odbiorników w gospodarstwie domowym nie ma znaczenia. Opłata naliczana jest co miesiąc.

Wysokość abonamentu RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła stawki na 2019 rok na tym samym poziomie co w roku ubiegłym. By uniknąć odsetek należy wywiązywać się z obowiązku zapłaty w terminie. Jeżeli abonent będzie chciał opłacić abonament RTV z wyprzedzeniem, spotka go miła niespodzianka. Płatność z góry za więcej niż jeden miesiąc pozwala na spore oszczędności.

Miesięczna opłata za korzystanie z radia to koszt 7 zł, przy radiu i telewizji to 22,70 zł. Odpowiednio stawki za dwa miesiące to 13,60 zł i 44,05 zł. Za 6 miesięcy trzeba jednorazowo zapłacić 39,90 zł lub 129,40 zł. A roczny abonament to wydatek rzędu: 75,60 zł albo 245,15 zł.

Abonamentu nie muszą płacić w ogóle:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Żeby uzyskać zwolnienie z opłat trzeba przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia, a także odpowiednie oświadczenie. Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca.

W uzasadnionych przypadkach abonament RTV może być umorzony albo rozłożony dodatkowo na raty.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!