Umowa z fotografem podpisana, a do ślubu nie dojdzie… Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

Umowa z fotografem podpisana, wynagrodzenie albo część wynagrodzenia wpłacona, wszystko załatwione. Fotograf gotowy, ale nie ma komu robić zdjęć, bo ślub odwołany. Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi?

Umowa z fotografem podpisana, a do ślubu nie dojdzie… Czy można odzyskać pieniądze zapłacone
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lutego 2019

Fotograf wykonujący sesję lub reportaż ze ślubu, chrzcin, ważnych uroczystości rodzinnych to dzisiaj już niemal standard, pomimo wszechobecnych fotoamatorów wyposażonych w smartfony. Coraz więcej osób decyduje się na takie usługi i robi to ze sporym wyprzedzeniem. Musisz wiedzieć, w jaki sposób najlepiej się zabezpieczyć, aby w razie nieprzewidzianych okoliczności nie stracić nerwów i pieniędzy.

Sprawdź też:

Czym różni się zaliczka od zadatku?

Robisz zakupy spożywcze przez internet? Sprawdź towar przy kurierze

Zwolnienia lekarskie 2019. Od stycznia już tylko e-zwolnienie

Zmiana terminu wykonania dzieła

Zdarzają się sytuacje, w których konieczna będzie zmiana terminu wykonania dzieła. Bez względu na przyczynę zmiany decyzji to, czy da się odzyskać poniesione koszty, w dużej mierze zależy od podpisanej umowy. Zwrot z natury bezzwrotnego zadatku nie będzie możliwy, jeżeli po prostu zmienisz zdanie co do wyboru fotografa. Wówczas zależy to wyłącznie od dobrej woli drugiej strony. W sytuacji, gdy konieczna jest zmiana miejsca lub terminu organizacji uroczystości, być może uda się wynegocjować z fotografem elastyczność. Innym wyjściem jest znalezienie kogoś, kto w takim samym terminie będzie chciał skorzystać z tych usług, ale wówczas także stracisz co najmniej część zadatku.

Warto podkreślić bardzo ważne rozróżnienie, z którego wielu konsumentów nadal nie zdaje sobie sprawy. Zadatek nie podlega zwrotowi, jeżeli tylko nie dojdzie do wykonania usługi. Natomiast zaliczka to pieniądze zwrotne. Ważne jest więc, by sprawdzić, jaki konkretny termin użyty został w umowie.

Ślubu nie będzie. Co z zaliczką lub zadatkiem?

Uważna lektura umowy może przynieść odpowiedź na pytanie na temat kluczowych informacji na temat twoich praw praz praw twojego fotografa. W umowie powinien znaleźć się również zapis dotyczący sytuacji, kiedy umowa musi zostać rozwiązana.

Prośba o rozwiązanie umowy powinna zostać przesłana na piśmie. Dzięki temu pozostanie dowód korespondencji. Niektóre umowy przewidują bowiem, że można je rozwiązać przed upływem 30 dni od podpisania. Po rozmowie telefonicznej nie ma śladu na dotrzymanie tego terminu i wpłaconą zaliczkę może być trudniej odzyskać.

Pamiętaj jednocześnie, aby w trakcie negocjacji zachowywać się grzecznie i spokojnie. Nawet, jeżeli do zerwania umowy dochodzi z winy fotografa, emocje z pewnością utrudnią polubowne załatwienie tej sprawy. Nie jesteś zadowolony z dotychczasowej pracy swojego podwykonawcy i dlatego rezygnujesz z jego usług? W takim razie jak najbardziej powiedz mu o tym. Wyjaśnij swoje oczekiwania oraz dlaczego nie zostały one spełnione. Być może w ten sposób pomożesz innym klientom w przyszłości.

Zawsze staraj się takie sprawy załatwiać jak najwcześniej. Jeżeli do uroczystości pozostało jeszcze trochę czasu, jest bardziej prawdopodobne, że uda się odzyskać zapłacone pieniądze. Ważne jest, aby przedstawić realne argumenty i przyczyny rezygnacji. Dodatkowo w takich przypadkach niezwykle istotne jest podpisywanie dobrze skonstruowanej umowy, która zabezpieczy twoje interesy. Dokładnie zapoznaj się z umową przed złożeniem podpisu pod dokumentem.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!