Jak kupić korzystnie prezenty na święta?
Tak, to już jest ten moment. Choć świąteczny wystrój niektórych sklepów już od pierwszych dni listopada wywołuje zdziwienie, wielu konsumentów właśnie wtedy zaczyna poważnie myśleć o bożonarodzeniowych prezentach. Maleje liczba osób, które decydują się na przedświąteczne zakupy w ostatniej chwili. Powodem takiego stanu rzeczy są promocje oraz internetowa sprzedaż. Kiedy najlepiej kupić prezenty na święta? Podpowiadamy.

- Michał Górecki
- /
- 6 listopada 2019
Prezenty na święta w listopadzie
Według badań, coraz większa grupa Polaków deklaruje rozpoczęcie przygotowań do świąt już w listopadzie. Osoby decydujące się na wcześniejsze zakupy uzasadniają taki wybór m.in. możliwością (lub koniecznością) rozłożenia zwiększonych wydatków w czasie. Najczęściej decydujemy się na wcześniejsze zakupy drogą internetową. Doświadczenie pokazuje, że zamawiając cokolwiek w połowie grudnia, ryzyko niedostarczenia przesyłki w oczekiwanym przez nas terminie poważnie wzrasta. W przypadku prezentów świątecznych, punktualność dostarczenia zamówionych produktów ma przecież kluczowe znaczenie.
Wiele sklepów już w pierwszej połowie listopada przygotowuje swoją ofertę „pod święta”. Nie tylko widać to w świątecznej aranżacji witryn, ale także w sposobie wprowadzania promocji oraz eksponowania niektórych produktów, np. tych, które w danym roku uchodzą za „modny” prezent.
CZYTAJ TEŻ Zwrot nietrafionego prezentu
CZYTAJ TEŻ Jak bezpiecznie kupić gwiazdkowy prezent przez Internet?
Świąteczne zakupy przez internet w listopadzie
Świąteczne zakupy przez internet robione już w listopadzie to świetny sposób na zabezpieczenie się przed grudniowym stresem związanym z niepewnością terminowej przesyłki paczki. Są sklepy internetowe, które na swoich stronach wyraźnie zwracają na to uwagę. Inna rzecz to wspomniana możliwość rozłożenia wydatków w czasie. Dobrze więc namówić nasze pociechy do wcześniejszego napisania listu do Świętego Mikołaja.
Wcześniejsze zakupy wiążą się jednak z ryzykiem, że nasze dziecko, m.in. pod wpływem przedświątecznych reklam, zmieni zdanie co do prezentu, jaki chciałoby znaleźć pod choinką. Najbardziej intensywne kampanie reklamowe zazwyczaj ustalane są na przełom listopada i grudnia oraz na czas bezpośrednio przed świętami.
Prezenty w listopadzie, artykuły spożywcze w grudniu
Święta to czas sporych wydatków, co widać nie tylko w deklarowanych w badaniach opinii publicznej rodzinnych budżetach, ale nawet w danych makroekonomicznych. Co roku dane dotyczące sprzedaży detalicznej za grudzień wykazują spory miesięczny wzrost, choć zdaniem ekonomistów, efekt Bożego Narodzenia coraz częściej zauważalny jest także w listopadowych odczytach.
W związku ze zwiększonymi wydatkami wiele osób decyduje się na podział w planie zakupów. Wszelkiego rodzaju prezenty kupuje w pierwszym możliwym terminie, np. listopadzie, pozostawiając na grudzień wydatki związane z artykułami spożywczymi na świąteczny stół czy bożonarodzeniowymi dekoracjami. Taki trend widoczny jest nie tylko w Polsce i jest sposobem na uniknięcie kumulacji wydatków w okresie bezpośrednio poprzedzającym święta. To świetny sposób na zmniejszenie przedświątecznego stresu i gorączki zakupów.
CZYTAJ TEŻ 8 zasad bezpiecznych zakupów przez Internet — na co zwrócić uwagę?
CZYTAJ TEŻ Jak bezpiecznie kupić gwiazdkowy prezent przez Internet?
Niedziele handlowe w grudniu 2019
Wprowadzając ustawę o zakazie handlu w niedzielę, ustawodawca pomyślał o przedświątecznych zakupach. Bezpośrednio przed świętami konsumenci będą mieli w kalendarzu dodatkowe dwie niedziele handlowe – 15 i 22 grudnia. Znając jednak życie, będą to dni, w których dojazd do galerii handlowej czy znalezienie w jej okolicy miejsca parkingowego będzie przypominało bardziej ekstremalną grę terenową niż rodzinny, niedzielny wyjazd na zakupy. Z drugiej strony, to dobra możliwość dla osób pozostawiających świąteczne wydatki na ostatnią chwilę na zrealizowanie (mimo tłoku i korków) zakupowych zamierzeń.
Świąteczne promocje? Nie ma reguły!
Niestety każdy sklep czy sieć handlowa wprowadza inne zasady promocji i obniżek cen. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na spore obniżki dosłownie w ostatnich dniach przed świętami, mając świadomość, że to jedyna droga na zwolnienie miejsca w magazynach i spokojne przeprowadzenie poświątecznych wyprzedaży. Czasami ten sam produkt w połowie grudnia może być nawet dwukrotnie droższy niż w Sylwestra. Dobrym posunięciem jest więc przekazanie w prezencie (raczej osobie dorosłej) karty podarunkowej o określonej wartości, która pozwoli na dużo większe zakupy w czasie np. styczniowych wyprzedaży niż podczas przedświątecznej gorączki. To jedna ze strategii, która coraz częściej przyjmowana jest przez polskich konsumentów. Warto jednak dokładnie sprawdzić datę ważności takiej karty oraz regulamin jej używania.
CZYTAJ TEŻ Reklamacja zakupu od osoby prywatnej
CZYTAJ TEŻ Czy można kupić alkohol przez internet?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.