fb

Dlaczego kupując węgiel, muszę podawać sprzedawcy swój PESEL?

W czasach, w których tak wiele mówi się o konieczności ochrony danych osobowych, wielu konsumentów z ograniczonym zaufaniem podchodzi do informacji od sprzedawców opału o konieczności przekazania oświadczenia zawierającego m.in. numer dowodu osobistego oraz numer PESEL. Jak się okazuje, wymaga tego ustawa o podatku akcyzowym. Jest szansa, że niebawem ten obowiązek będzie ograniczony. W tej sprawie interwencję podjął bowiem Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Dlaczego kupując węgiel, muszę podawać sprzedawcy swój PESEL?
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 października 2019

Kupujesz opał? Musisz podać sprzedawcy swoje dane osobowe

Okres grzewczy właśnie się rozpoczyna. Konsumenci zaopatrujący się w węgiel muszą przekazać sprzedawcy opału specjalne oświadczenie zawierające szereg danych osobowych, w tym numer PESEL. Obowiązek dotyczy także osób kupujących węgiel z myślą o ogrzaniu swojego domu, jeśli jego ilość przekracza 200 kg. Zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o podatku akcyzowym, które obowiązują od 1 stycznia 2019 roku, sprzedawca węgla musi odebrać od nabywcy specjalne oświadczenie, które zawiera: ilość i przeznaczenie węgla, imię i nazwisko klienta, jego adres zamieszkania, serię i numer dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego) oraz wspomniany wcześniej numer PESEL.

Pod oświadczeniem musi znajdować się czytelny podpis osoby, która kupiła opał. To jednak nie wszystko. Kupujący musi okazać sprzedawcy swój dokument tożsamości podany w oświadczeniu.

CZYTAJ TEŻ Warszawiacy przepłacali za ogrzewanie. Zmowa cenowa dostawców ciepła?

CZYTAJ TEŻ Jak uniknąć kradzieży tożsamości?

Klienci zaniepokojeni zakresem danych wymaganych przez sprzedawców węgla

Jak informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych, na jego infolinię w ostatnim czasie dzwoni wiele osób kupujących węgiel, zaniepokojonych zakresem danych, które zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym muszą przekazać sprzedawcy węgla. Ma to oczywiście związek z coraz większą świadomością konsumentów na temat konieczności ochrony swoich danych osobowych, które jeśli znajdą się w niepowołanych rękach, mogą zostać bezprawnie wykorzystane.

Interwencja UODO ws. danych wymaganych przez sprzedawców węgla

Zakres danych wymaganych przepisami o podatku akcyzowym przy zakupie co najmniej 200 kg węgla zaniepokoił Urząd Ochrony Danych Osobowych, który uznał, że takie rozwiązanie budzi uzasadnione wątpliwości. Z tego powodu Prezes UODO zdecydował o skierowaniu do ustawodawcy wniosku o podjęcie stosownych prac legislacyjnych, które zmienią stosowne przepisy w ustawie o podatku akcyzowym.

Wiadomo już, że resort finansów zapoznał się z argumentami urzędu i postanowił ograniczyć zakres niezbędnych danych pozyskiwanych w trakcie sprzedaży węgla. Obecnie projektowana zmiana regulacji w tej sprawie,zakłada odstąpienie od konieczności podawania w oświadczeniu numeru dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości). Resort pozostawił jednak obowiązek wpisania numeru PESEL. W ocenie ministerstwa pozwoli to odpowiednim organom podatkowym lepiej identyfikować osoby składające oświadczenie w związku z nabyciem węgla w przypadku kontroli. Teraz zmiany muszą zostać zaakceptowane przez parlament.

CZYTAJ TEŻ 10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie

CZYTAJ TEŻ Jak oszczędzać gaz w domu?

Uważaj komu przekazujesz swoje dane osobowe

Każdego dnia konsumenci przy różnych okazjach są namawiani do pozostawiania swoich danych osobowych różnego rodzaju podmiotom. Podanie adresu, maila czy numeru telefonu to standardowe informacje pozyskiwane w trakcie różnego rodzaju konkursów, loterii, w chwili zakładania kart lojalnościowych czy klubowych, uzyskiwania zniżek, bonifikat czy możliwości udziału w akcjach promocyjnych. Za każdym razem powinniśmy upewnić się, czy rzeczywiście chcemy przekazywać takie dane. Warto sprawdzić również informacje napisane drobnym drukiem lub regulaminy przetwarzania danych.

Szczególny niepokój powinna wzbudzić w nas sytuacja, jeśli formularz, który wypełniamy przy różnych okazjach, zawiera pola obowiązkowe w zakresie numeru dokumentu tożsamości lub numeru PESEL. Wówczas należy zapytać, czy i na jakiej podstawie te dane są od nas wymagane oraz w jaki sposób będą przetwarzane. Pamiętajmy, że zawsze zgodnie z przepisami, mamy prawo do wglądu w podane przez nas dane osobowe. Zawsze możemy dokonać w nich zmiany lub poprosić administratora o ich trwałe usunięcie z bazy.  

CZYTAJ TEŻ Jak oszczędzać energię?

CZYTAJ TEŻ Nie zostawiaj dowodu w wypożyczalni sprzętu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!