10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie

Mieszkanie kupuj bez emocji i koniecznie zapytaj o kilka ważnych elementów.

10 elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 kwietnia 2019

Rynek mieszkaniowy zmienia się dynamicznie. Ceny mieszkań rosną, a jednocześnie rośnie też zapotrzebowanie na własny kąt. Dlatego deweloperzy nie mają problemów ze sprzedażą mieszkań. Na tak „rozpędzonym rynku” łatwo popełnić błąd i wybrać mieszkanie z wieloma wadami. Jako kupujący pamiętaj, by nie dać się ponieść emocjom, a swój wybór przemyśleć. Oto 10 rzeczy, na które zawsze musisz zwracać uwagę przy zakupie mieszkania.

Jeśli masz zamiar kupić mieszkanie, koniecznie powinieneś sprawdzić te elementy.

1. Lokalizacja

Lokalizacja w przypadku nieruchomości to jeden z najważniejszych elementów. Trzeba jednak pamiętać, że poza sprawdzeniem, jak usytuowany jest budynek, warto sprawdzić dokładnie najbliższą okolicę. Jaka jest tam infrastruktura? Gdzie są przystanki komunikacji miejskiej? Czy masz dostęp do lokali usługowych? Dobrze jeśli w pobliżu znajdują się sklepy spożywcze, punkty usługowe, szkoła czy przedszkole.

2. Miejsca postojowe

Szukając mieszkania, warto też sprawdzić miejsca postojowe, a dokładnie miejsca parkingowe przypadające na liczbę mieszkań. To kluczowy parametr szczególnie w dużych miastach i na dużych osiedlach, gdzie z miejscami parkingowymi jest coraz większy problem. Warto również dowiedzieć się, czy miejsce na parkingu jest dodatkowo płatne, czy może już jest wliczone w cenę mieszkania?

3. Media

W przypadku nowych nieruchomości dobrze jest się też zorientować, jak będzie rozwiązana kwestia ogrzewania. Czy będzie to ogrzewanie niezależne dla całego budynku, a może miejskie? Od tego zależy wysokość twoich rachunków.

4. Wjazd pojazdem z LPG do garażu podziemnego

Warto zapytać też o to, jak będzie zbudowany garaż podziemny. Czy można będzie z niego korzystać, jeśli mamy samochód zasilany gazem LPG? Jaka będzie jego wysokość? Oczywiście tego typu konstrukcje muszą spełniać określone wymagania, ale może się zdarzyć, że deweloper zastosuje inne nowatorskie rozwiązania.

5. Bezpieczeństwo budynku

Koniecznie dowiedz się, w jaki sposób budynek będzie chroniony. Czy osiedle będzie ogrodzone, czy może jest zamontowany monitoring?

6. Natężenie hałasu i ruch drogowy

Nie zapomnij o sprawdzeniu, czy w pobliżu nie działają zakłady przemysłowe albo czy nie znajdują się np. linie kolejowe. Ich sąsiedztwo może być szczególnie uciążliwe i skutecznie przeszkadzać w codziennym życiu.

7. Funkcjonalność mieszkania

Bardzo ważna kwestia, a okazuje się, że na ten element nie zawsze zwracamy wystarczająco wiele uwagi. Dobrze jest bazować nie tylko na projekcie architektonicznym — o funkcjonalności mieszkania można się przekonać, gdy po prostu je zobaczymy. Warto też porównać już zbudowane mieszkania tego samego dewelopera. Zwykle stosuje te same rozwiązania w kolejnych inwestycjach.

8. Przestrzeń między blokami

Dokładnie sprawdź odległość między poszczególnymi blokami na osiedlu. Nikomu nie zależy na tym, żeby patrzeć w okna sąsiada. Jest to element, na który narzeka bardzo dużo mieszkańców. Bliska odległość okien przeciwnego budynku będzie wpływać na komfort mieszkania. Pamiętaj, że jest to inwestycja na wiele lat.

9. Ile mieszkań na piętrze

Ten element dotyczy przede wszystkim przepustowości wind. Zobacz, ile mieszkań będzie obsługiwała każda winda. To ma znaczenie dla czasu oczekiwania na dźwig, a także na to, jak długo będziemy wjeżdżać na najwyższe kondygnacje.

10. Sąsiadująca zabudowa

Jeśli w sąsiedztwie znajduje się np. niezabudowana działka możesz się domyślać, że niedługo pewnie pojawią się maszyny budowlane, które będą stawiać kolejne bloki. Na pewno nie łatwo mieszkać w pobliżu placu budowy, ale to przynajmniej będzie chwilowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!