Problemy z użytkowaniem wieczystym. Będą zmiany
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada zmiany w przepisach o użytkowaniu wieczystym. Wszystko dlatego, że niektóre samorządy blokują przekształcenia.

- Martyna Kowalska
- /
- 10 kwietnia 2019
Jak podaje Newseria.pl tylko kilka procent osób uprawnionych uzyskało zaświadczenie o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności. Choć samorządy mają na wystawienie takich zaświadczeń 12 miesięcy, to jak się okazuje, część samorządów blokuje przekształcenie. Głównie w sytuacji, gdy istnieją jakieś niejasności. Ministerstwo planuje więc zmiany. Mają być wprowadzone ustawowe bonifikaty dla określonych grup społecznych.
Użytkowanie wieczyste i własność
Newseria.pl przypomina, że od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów przestało istnieć i zostało zamienione w przypadku lokali mieszkalnych na własność. Co do zasady, użytkownicy wieczyści stali się z mocy prawa właścicielami takich gruntów bez konieczności dokonywania jakichkolwiek czynności prawnych. Wystarczy, że urząd gminy musi wydać zaświadczenie, które potwierdza przekształcenie.
Jak przyznaje Artur Soboń z ministerstwa, są samorządy, które blokują przekształcenie, jeśli pojawiają się wątpliwości, np. gdy trzeba przeprowadzić podział na gruncie.
Sprawdź także: Jak zareklamować buty
W przypadku niektórych miast, jak np. w Warszawie żeby „wyrobić” się z wydawaniem zaświadczeń, trzeba wydać ok. 2 tys. decyzji dziennie, a to powoduje, że urzędnicy mogą nie zdążyć. Mało tego. Część samorządów nie ma aktualnych adresów do korespondencji, a także z interpretacją prawa.
Problemy z wydaniem zaświadczeń oznaczają kłopoty dla blisko 2,5 mln nowych właścicieli. Muszą oni zapłacić 20-krotność dotychczasowej stawki opłaty od użytkowania wieczystego.
Problem z zaświadczeniem o przekształceniu użytkowania wieczystego
W razie jednorazowej spłaty mogą jednak liczyć na bonifikatę — na terenach państwowych do 60 proc., a na samorządowych — wedle ustalonej przez dany samorząd stawki. Konieczny jest jednak warunek, aby płatność jednorazowa została wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W Polsce jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, a 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.
Zmiany mają wprowadzić ustawowo bonifikaty dla określonych grup społecznych, np. dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi, także na gruntach samorządowych, nie tylko na gruntach Skarbu Państwa.
Pakiet zmian przewiduje też m.in. wyeliminowanie blokowania przekształcenia koniecznością dokonania podziału nieruchomości zabudowanej na cel mieszkaniowy, na której są dodatkowo inne obiekty, a także wprowadzenie „uproszczonego” trybu dokonania podziału nieruchomości w przypadkach, gdy taki podział będzie niezbędny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.