Reklamacja butów na podstawie gwarancji

Kupiłam buty w marcu 2017 roku i zareklamowałam je w grudniu 2018 roku. Sklep uwzględnił moją reklamację. Jeśli z butami znowu coś będzie nie tak, to w jakim terminie mogę złożyć ponowną reklamację? Czy 2 lata od zakupu pierwszego (czyli od marca 2017), czy 2 lata od pierwszej reklamacji (czyli od grudnia 2018)?

Reklamacja butów na podstawie gwarancji
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 13 lutego 2019

Jeżeli towar został wymieniony na nowy na podstawie uprawnień z tytułu gwarancji, zastosowanie znajdzie art. 581 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli gwarant (w tym przypadku może być to producent) dostarczył uprawnionemu zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad (nowych butów).

Jeżeli zaś oświadczenie reklamacyjne zostało złożone na podstawie uprawnień z tytułu rękojmi (gdzie odpowiedzialność ponosi sprzedawca), termin nie biegnie na nowo. Zgodnie z art. 568 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca opowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat.

Należy pamiętać o rocznym okresie przedawnienia roszczeń. W art. 568 § 2 Kodeksu cywilnego przewidziany został rok na przedawnienie roszczenia o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad od dnia stwierdzenia wady. W przypadku, gdy kupującym jest konsument bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem wspomnianego wyżej terminu dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Kupujący ma dwa lata na stwierdzenie wady oraz rok od stwierdzenia wady na realizację uprawnienia z tytułu rękojmi. Może to łącznie dać nawet 3 lata na złożenie oświadczenia reklamacyjnego, jeżeli kupujący stwierdziłby wadę ostatniego dnia 2-letniego terminu przewidzianego na stwierdzenie wady, liczonego do dnia wydania mu rzeczy (data otrzymania pierwszej pary butów).

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!