Czy sklep internetowy stosuje klauzulę niedozwoloną w swoim regulaminie?

Zauważyłem na stronie sklepu internetowego następujący zapis: Informacje zawarte na stronie internetowej sklepu nie stanowią oferty Sprzedawcy w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, a jedynie zaproszenie Klientów do składania ofert zawarcia umowy sprzedaży. Moim zdaniem jest to przykład klauzuli niedozwolonej. Czy mam rację?

Czy sklep internetowy stosuje klauzulę niedozwoloną w swoim regulaminie?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 13 lutego 2019

Przytoczony zapis w odniesieniu do działalności sklepu internetowego, treści strony internetowej nie stanowi klauzuli niedozwolonej.

Kodeks cywilny zna różne tryby zawarcia umowy – np. aukcję, negocjacje, tryb ofertowy (np. Sprzedawca składa Klientowi ofertę, a Klient ją przyjmuje, wskutek czego dochodzi do zawarcia umowy), czy też tryb zaproszenia do zawarcia umowy, jak to ma miejsce w tym przypadku.

W rejestrze klauzul znajdują się z pozoru podobnie brzmiące, jednak nietożsame klauzule, np.: wpis nr 5999, data wyroku 2 grudnia 2014, Paweł Borysewicz — NORTH-PRESTIGE Paweł Borysewicz, Gdańsk:

Znajdujące się na stronach internetowych sklepu informacje o towarze i cenie nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, lecz stanowią wyłącznie zaproszenie do złożenia przez Klienta ofert zakupienia ustalonej ilości podanych towarów na warunkach określonych w sklepie. Złożenie przez Klienta zamówienia oznacza złożenie przez niego oferty zakupu od Sprzedającego towarów wskazanych w zamówieniu. Sklep zastrzega sobie prawo do odrzucenia oferty i anulowania zamówienia bez podawania przyczyny anulacji. Wszystkie daty podane na stronie podane są w dniach roboczych.

W odniesieniu do powyższej klauzuli, dwa jej elementy budzą zasadnicze zastrzeżenia:

  1. Z jednej strony to Klient składa ofertę, a z drugiej robi to na warunkach określonych w sklepie (w tym, co do „ustalonej ilości”), co można rozumieć jako brak jakiejkolwiek możliwości wyboru, jeśli chodzi np. o formę płatności i sposób dostawy,
  2. Sklep zastrzega sobie prawo do odrzucenia oferty i anulowania zamówienia bez podawania przyczyny anulacji – wydaje się, że ten fragment, zwłaszcza dotyczący anulowania zamówienia bez podawania przyczyny anulacji mógł przesądzić o abuzywnym charakterze postanowienia.

W przypadku wskazanego przez Pana sklepu, zróżnicowane formy dostawy czy płatności – dające klientowi w tym zakresie swobodę decyzyjną – pozwalają na przyjęcie, że treści zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią oferty.

Dodatkowo wskazać należy, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznając daną klauzulę za niedozwoloną bada całokształt sprawy – treść całego Regulaminu, kontekst, w jakim postanowienie zostało użyte, treści zamieszczone na stronie internetowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!