Prawa konsumenta. Zobacz, jakie prawa przysługują sprzedawcy, a jakie kupującemu

Prawa konsumenta to zestaw przepisów i przywilejów, z których może skorzystać każdy konsument, czyli osoba, która kupuje towary lub usługi. Zobacz, jakie prawa konsumenta ci przysługują.

Prawa konsumenta. Zobacz, jakie prawa przysługują sprzedawcy, a jakie kupującemu
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lutego 2019

Konsument, czyli osoba, która kupuje produkty i usługi ma możliwość zwrotu i reklamacji danego towaru. O wszystkich przywilejach konsumenta mówią prawa konsumenta.

Prawa konsumenta to zbiór przepisów, dzięki którym dowiesz się, kiedy zwrócić zakupiony towar, a kiedy będzie rozpatrzona reklamacja. Wszystko dlatego, że podczas kupowania jakiegoś produktu lub usługi zawierana jest umowa między konsumentem a sprzedawcą, O wszystkich uprawnieniach konsumenta mówi ustawa o prawach konsumenta.

Sprawdź także:

Czy można oddać towar kupiony w sklepie tradycyjnym?

Zakupy w sklepie stacjonarnym mają sporo zalet. Można np. przyjrzeć się produktowi z bliska, dotknąć go i sprawdzić, czy ma on właściwości, na których nam zależy. Czy można oddać towar zakupiony w sklepie stacjonarnym? Warto wiedzieć, że przyjęcie zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym nie jest obowiązkowe. Sprzedawca może przyjąć towar z własnej woli. Warto więc ustalić samodzielnie ze sprzedawcą, czy zgodzi się przyjąć produkt z powrotem, jeśli np. jest to prezent i nie spodoba się osobie obdarowanej.

Sprawdź także:

Zwrot towaru zakupionego przez internet 

Zdecydowanie łatwiej jest dokonać zwrotu towaru, gdy kupujemy przez internet. Kupując towary w sieci zawiera się umowę na odległość. Wtedy prawa konsumenckie są jeszcze większe. Sprzedający musi przedstawić dokładne parametry towaru, który oferuje do sprzedaży. Konsument może oddać towar w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Sprawdź także:

Prawa konsumenta pozwalają na:

Konsument jednak nie zawsze może zwrócić towar. Sprzedawca ma prawo nie przyjąć reklamacji, gdy towar wykonano na zamówienie, ma krótki termin ważności albo gdy służy do higieny, a opakowanie zostało naruszone.

Jeśli konsument nie wie, jakie ma prawa, zawsze może zwrócić się do rzecznika praw konsumenta albo organizacji konsumenckich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!