Kupiłem produkt w sklepie internetowym. Ile mam czasu na odstąpienie od umowy?

Kupiłem towar w sklepie internetowym. Produkt otrzymałem 18 grudnia 2018 roku. Proszę o interpretację 14 dni na odstąpienie od umowy sprzedaży. Są to 14 dni robocze, czy wszystkie, wliczając weekendy i święta? Ta informacja nie była doprecyzowana w regulaminie sklepu. Do kiedy przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy?

Kupiłem produkt w sklepie internetowym. Ile mam czasu na odstąpienie od umowy?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 13 lutego 2019

Wskazany przez Pana zarzut dotyczący braku doprecyzowania w regulaminie jest bezpodstawny. Sklep nie jest zobowiązany do wskazywania w regulaminie, czy termin do odstąpienia od umowy wynosi 14 dni kalendarzowych czy roboczych, ponieważ zapis dotyczący terminu na odstąpienie od umowy zawarty regulaminie sklepu stanowi interpretację przepisu art. 27 ustawy o prawach konsumenta:

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Zgodnie z art. 110-111 ust. 1 Kodeksu cywilnego zasadą jest, że jeżeli ustawa nie wskazuje, że dany termin powinien być liczony w dniach roboczych, należy liczyć go w dniach kalendarzowych. Jeżeli otrzymał Pan towar 18 grudnia, to 14. dzień wypada 1 stycznia, a zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

W związku z tą zasadą, ostatnim dniem na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy w opisanym przez Pana przypadku jest dzień 2 stycznia 2019 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!