Termin na odstąpienie od umowy

Dowiedz się, ile wynosi ustawowy termin, w ciągu którego klient może odstąpić do umowy zawartej poza lokalem lub na odległość.

Termin na odstąpienie od umowy

Od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, konsument może odstąpić w ciągu 14 dni.

Osoba fizyczna, która dokonuje czynności niezwiązanej ze swoją działalnością gospodarczą lub zawodową, ma 14 dni aby „unieważnić” zawartą umowę zawartą na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy. Nie musi w tym celu podawać jakichkolwiek przyczyn swojej decyzji, jak też nie może być z tego tytułu obciążana żadnymi kosztami za wyjątkiem:

  • kosztów transportu rzeczy przekraczających najtańszy zwykły koszt transportu oferowany przez przedsiębiorcę, jeśli konsument zdecydował się na taką formę (np. konsument zamiast kosztującego 5 złotych listu wybiera transport za pośrednictwem kosztującej 10 zł usługi świadczonej przez firmę kurierską),
  • kosztów odesłania zwracanej rzeczy do przedsiębiorcy,
  • kosztów już spełnionej usługi, jeśli została częściowo wykonana przed odstąpieniem (np. konsument zamówił 10 lekcji języka angielskiego u korepetytora. Lekcje są prowadzone codziennie. Jeśli odstępuje po 3 dniach, powinien zapłacić za 3 lekcje, które już zostały przeprowadzone).

WYPEŁNIJ I POBIERZ FORMULARZ ODSTĄPIENIA OD UMOWY

Przy sprzedaży internetowej konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy. Poniżej uregulowane są kwestie od kiedy i jak termin ten należy liczyć. Jeżeli konsument nie zostanie poinformowany o tym prawie, termin ten przedłuży się aż do dwunastu miesięcy

Przy sprzedaży treści elektronicznych, klient nie może odstąpić od umowy w 14-dniowym terminie, jeśli w tym czasie spełnianie świadczenia już się rozpoczęło za jego zgodą, czyli np. konsument otrzymał zakupioną aplikację. Jednak w tej sytuacji, podobnie jak przy sprzedaży rzeczy, reseller musi pamiętać o tym, aby poinformować kupującego o jego prawach. Jeżeli tego nie zrobi, nabywca będzie mógł odstąpić od umowy w ustawowym terminie, nawet jeśli już otrzymał zakupioną aplikację i ją uruchomił.

Warto dodać, że klient nie może zwrócić (odstąpić od umowy zakupu) oprogramowania sprzedawanego w zamkniętych pudełkach, jeżeli już otworzył opakowanie.

Art. 27 ustawy o prawach konsumenta

Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35.

Zwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firmZwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firm Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!