Początek biegu terminu na odstąpienie od umowy. Kiedy można zgodnie z prawem odstąpić od umowy?
Konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą. Dowiedz się jak liczymy początek biegu terminu na odstąpienie od umowy i kiedy można zgodnie z prawem odstąpić od umowy?

Bieg terminu, od którego możemy liczyć termin odstąpienia od umowy jest wyraźnie określony w przepisach. Konkretne zapisy prawne przewidują, kiedy konsument może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą.
Podstawowy termin odstąpienia od umowy to 14 dni. W wypadku umów, gdzie przedsiębiorca zobowiązuje się do wydania konsumentowi rzeczy i przeniesienia jej własności – termin 14 dniowy biegnie od przekazania rzeczy konsumentowi lub wskazanej przez niego osobie (do osób wskazanych przez konsumenta nie zaliczają się przewoźnicy, których wybrał do dostarczenia towaru).
Przykładowo: jeśli konsument zamówił w sklepie internetowym sprzęt elektroniczny, termin 14 dni liczy się od tego dnia, w którym sprzęt został mu dostarczony przez kuriera czy listonosza. Jeśli przesyłka była awizowana, termin liczy się dopiero od momentu jej odebrania, a nie pozostawienia awizo. Jeśli konsument odebrał towar osobiście, termin liczy się od momentu jego odbioru.
Sprawdź także:
W wypadku jeśli umowa na dostarczenie rzeczy obejmuje wiele sztuk, a są one dostarczane osobno, partiami lub w częściach, a więc na przykład gdy w ramach umowy do klienta są dostarczane np. 4 palety butelkowanej wody mineralnej – termin na odstąpienie liczy się od dnia odebrania przez klienta ostatniej z palet.
Jeśli umowa na dostarczenie rzeczy obejmuje dostarczanie pewnej ilości rzeczy przez oznaczony czas, termin na odstąpienie liczy się od momentu odebrania pierwszej z tych rzeczy. Przykładowo, jeśli umowa ma polegać na dostarczaniu klientowi raz dziennie jednej palety wody mineralnej przez okres miesiąca, termin na odstąpienie biegnie od dnia odebrania pierwszej z palet.
W stosunku do wszystkich innych umów niż dostarczenie rzeczy, a więc umów na zawieranie wszelkich usług – termin na odstąpienie liczy się od dnia w którym umowa została zawarta.
Podstawa prawna:
Art. 28 ustawy o prawach konsumenta.
Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:
- Dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która: a) obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części, b) polega na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszej z rzeczy;
- Dla pozostałych umów – od dnia zawarcia umowy.
- Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 227, poz. 1367 i Nr 228, poz. 1368.
Zwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firm Dorota Kraskowska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.