Początek biegu terminu na odstąpienie od umowy. Kiedy można zgodnie z prawem odstąpić od umowy?

Konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą. Dowiedz się jak liczymy początek biegu terminu na odstąpienie od umowy i kiedy można zgodnie z prawem odstąpić od umowy?

Początek biegu terminu na odstąpienie od umowy. Kiedy można zgodnie z prawem odstąpić od umowy?

Bieg terminu, od którego możemy liczyć termin odstąpienia od umowy jest wyraźnie określony w przepisach. Konkretne zapisy prawne przewidują, kiedy konsument może odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą. 

Podstawowy termin odstąpienia od umowy to 14 dni. W wypadku umów, gdzie przedsiębiorca zobowiązuje się do wydania konsumentowi rzeczy i przeniesienia jej własności – termin 14 dniowy biegnie od przekazania rzeczy konsumentowi lub wskazanej przez niego osobie (do osób wskazanych przez konsumenta nie zaliczają się przewoźnicy, których wybrał do dostarczenia towaru).

Przykładowo: jeśli konsument zamówił w sklepie internetowym sprzęt elektroniczny, termin 14 dni liczy się od tego dnia, w którym sprzęt został mu dostarczony przez kuriera czy listonosza. Jeśli przesyłka była awizowana, termin liczy się dopiero od momentu jej odebrania, a nie pozostawienia awizo. Jeśli konsument odebrał towar osobiście, termin liczy się od momentu jego odbioru.

Sprawdź także:

W wypadku jeśli umowa na dostarczenie rzeczy obejmuje wiele sztuk, a są one dostarczane osobno, partiami lub w częściach, a więc na przykład gdy w ramach umowy do klienta są dostarczane np. 4 palety butelkowanej wody mineralnej – termin na odstąpienie liczy się od dnia odebrania przez klienta ostatniej z palet.

Jeśli umowa na dostarczenie rzeczy obejmuje dostarczanie pewnej ilości rzeczy przez oznaczony czas, termin na odstąpienie liczy się od momentu odebrania pierwszej z tych rzeczy. Przykładowo, jeśli umowa ma polegać na dostarczaniu klientowi raz dziennie jednej palety wody mineralnej przez okres miesiąca, termin na odstąpienie biegnie od dnia odebrania pierwszej z palet.

W stosunku do wszystkich innych umów niż dostarczenie rzeczy, a więc umów na zawieranie wszelkich usług – termin na odstąpienie liczy się od dnia w którym umowa została zawarta.

Podstawa prawna:

Art. 28 ustawy o prawach konsumenta.

Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:

  1. Dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która: a) obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części, b) polega na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony – od objęcia w posiadanie pierwszej z rzeczy;
  2. Dla pozostałych umów – od dnia zawarcia umowy.
  3. Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 112, poz. 654, Nr 227, poz. 1367 i Nr 228, poz. 1368.

Zwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firmZwrot towaru kupionego przez internet. Od 2020 roku również dla firm Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!