Umowa z ekipą remontową. Co zrobić, gdy ekipa budowlana opóźnia termin?
Na remont mieszkania zawsze jest dobry czas. Dowiedz się, co zrobić gdy ekipa budowlana opóźnia znacząco prace, przez co termin remontu nie będzie dotrzymany.

- Michał Górecki
- /
- 13 lutego 2019
Remont w domu to spore wyzwanie. Wybór dobrego projektu to jedno. Często problemem może być wybór odpowiedniej ekipy remontowej. Ekipy remontowe często wykonują prace u kilku klientów jednocześnie. To powoduje ryzyko opóźnienia remontu. Jakie prawa przysługują konsumentowi z tytułu opóźnienia w pracach remontowych?
O dobrą ekipę budowlano-remontową jest dziś niezwykle trudno. Brak rąk do pracy powoduje, że firmy jednocześnie robią remonty u kilku klientów. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z taką ekipą możesz być narażony na to, że remont będzie opóźniony. Czy z powodu opóźnienia w remoncie możesz domagać się rekompensaty?
Termin wykonania robót budowlanych w remoncie
Podstawą współpracy z ekipą remontową musi być umowa o wykonanie remontu. W takiej umowie obowiązkowo należy wskazać termin, w którym remont ma być skończony. Jeśli termin remontu jest przekroczony, ty jako konsument masz prawo odstąpienia od umowy. Nie musisz jednocześnie wyznaczać żadnego dodatkowego terminu na zakończenie remontu przez tego wykonawcę. Nie jest ważne, czy opóźnienie to jeden dzień, dwa tygodnie, czy miesiąc.
>>> WYPEŁNIJ FORMULARZ ODSTĄPIENIA OD UMOWY. GOTOWY WZÓR DO WYDRUKOWANIA
Odstąpienie od umowy remontu a obowiązek zapłaty
Jeśli konsument odstąpi od umowy remontu, musi rozliczyć się z wykonawcą. Innymi słowy, obowiązkowo musi zapłacić za wszystkie te prace, które faktycznie wykonano. Jeśli np. w umowie zapisaliśmy, że ekipa ma pomalować trzy pokoje do 15 marca, to jeśli do tego czasu pomalowała jeden, a my zerwaliśmy umowę, trzeba będzie zapłacić za pomalowanie tego jednego pokoju.
Odstąpienie od umowy remontu w wypadku opóźnienia powinno być sporządzone na piśmie.
Sprawdź także:
Zaliczka a rozliczenie nierzetelnej ekipy budowlanej
Jeśli okaże się, że wcześniej wpłaciliśmy wykonawcy zaliczkę, ale ten nie wykonał całej pracy, to w sytuacji, gdy zaliczka przewyższa koszt prac wykonanych do chwili wypowiedzenia umowy, możesz żądać zwrotu różnicy.
Odstąpienie od umowy wykonania remontu możliwe jest nie tylko, gdy remont już trwa. Można ją wypowiedzieć zanim jeszcze remont się rozpoczął. Można to zrobić w sytuacji, gdy przyjmujący tak bardzo opóźnia się z rozpoczęciem prac remontowych, że niemożliwe jest zakończenie remontu w terminie.
Umowa remontu. Czego nie może konsument?
Konsument nie może wpływać na wykonawcę udzielając mu porad, jak ma wykonać dzieło. Wszystko dlatego, że istnieje domniemanie, że wykonawca jako profesjonalista ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Konsument może oczywiście zgłaszać pretensje, jeśli np. prace są opóźniane.
Sprawdź też:
Odszkodowanie za opóźnione prace remontowe
Jeśli zerwiemy umowę z wykonawcą, który nie był w stanie wykonać go w terminie, możemy żądać zwrotu kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem innego usługodawcy. Ważne jest jednak, by wszelkie tego typu reklamacje były składane na piśmie. Jeśli wykażemy, że w związku z niewykonaniem umowy ponieśliśmy szkodę, to można również żądać naprawienia takiej szkody. Bardzo ważne w takim wypadku jest to, by straty udowodnić. Trzeba będzie bowiem wykazać, że szkoda powstała w wyniku niewykonania umowy.
Podstawa prawna
art. 494 Kodeksu cywilnego
Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.