Zwrotów nie przyjmujemy. Czy sprzedawca może odmówić zwrotu towaru?
Czy sprzedawca może odmówić zwrotu towaru?W przypadku transakcji "na odległość", zakupu w sklepie internetowym, mamy 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny. A co jeśli chcemy dokonać zwrotu towaru kupionego w sklepie stacjonarnym? Czy sprzedawca może odmówić?
- Michał Górecki
- /
- 18 czerwca 2021
Kupując towary w sklepie internetowym, czyli dokonując transakcji "poza lokalem przedsiębiorstwa", jako konsumenci mamy prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni. I to bez podania przyczyny. Sporo sklepów idzie krok dalej i pozwala na zwrot nawet w ciagu 30 dni. A jak sprawa wygląda w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym?
Czy sprzedawca może odmówić zwrotu towaru?
Kupujesz towar w osiedlowym sklepie, a może w eleganckim butiku w centrum handlowym. Przynosisz towar to domu i okazuje się, że bluzka jest za mała albo krawat nie przypadł do gustu? Czy w takim momencie możesz towar oddać? Czy sprzedawca ma prawo odmówić zwrotu towaru?
Zanim odpowiemy na to pytanie, dobrze jest poznać pojęcie reklamacji. Z reklamacją mamy do czynienia, gdy towar nie jest zgodny z umową. Ważne, by niezgodność istniała już w momencie, gdy towar jest wydany. O wadzie możemy też mówić, gdy ujawni się ona po pewnym czasie.
Sprawdź także:
Co to jest wada towaru?
Wada towaru to najprościej rzecz ujmując niezgodność produktu ze specyfikacją. O reklamacji natomiast możemy mówić, jeżeli sprzedawca wiedział o wadzie produktu, ale zapewniał o jej braku.
Do reklamacji towaru mamy prawo zawsze. Chodzi tu bowiem o wadę towaru. W przypadku zwrotu towaru, sytuacja wygląda trochę inaczej
Sprawdź także:
Czy zawsze mogę zwrócić towar?
O tym, czy towar będzie mógł być zwrócony do sklepu stacjonarnego decyduje wyłącznie dobra wola sprzedawcy. Zwrot towaru nie jest obowiązkiem sklepu. Zdarza się, że sklep zastrzega, że towar może być zwrócony tylko gdy jest nienaruszony.
Sprawdź także:
- Kiedy nie możesz odstąpić od umowy?
- Zwrot towaru kupionego przez internet. W 2020 roku również dla firm
Zawsze warto sprawdzić, czy sklep ma regulamin zwrotu. Jeśli taki dokument istnieje, to sprzedawca nie może odmówić zwrotu jeśli sklep ustalił konkretne warunki takiego zwrotu.
Reasumując, sprzedawca ma prawo odmówić zwrotu towaru, o ile oczywiście klient chce dokonać zwrotu nie korzystając z prawa do reklamacji
Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni? Dorota Kraskowska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.