Terminy rękojmi za wady prawne
W tym artykule dowiesz się, jak ustawodawca określił terminy do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne oraz jak mają się one do terminów dotyczących rękojmi z tytułu wad fizycznych rzeczy.

- Rafał Stępniewski
- /
- 2 września 2019
Art. 576 kodeksu cywilnego
Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się przepisy art. 568 § 2–5, z tym że bieg terminu, o którym mowa w art. 568 § 2, rozpoczyna się od dnia, w którym kupujący dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli kupujący dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.
Przepis ten określa terminy do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne.
Ustawodawca wskazuje wprost, że do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne, stosuje się terminy dotyczące rękojmi za wady fizyczne, zatem dla wad prawnych termin rękojmi za wady fizyczne wynosi również 1 rok. W obrocie konsumenckim termin ten wynosi 2 lata.
W obrocie konsumenckim kolejną odmiennością jest, że termin przedawnienia roszczeń o dokonanie napraw lub wymiany nie może zakończyć się przed upływem terminu do stwierdzenia wady wskazanego w art. 568 ust. 1, czyli przed upływem dwóch lat.
Termin zawity do odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny nie może zakończyć się przed upływem terminu do stwierdzenia wady, wskazanego w art. 568 ust. 1 KC.
Na czas dochodzenia roszczeń z rekojmi przed sądem termin do wykonywania innych uprawnień ulega zawieszeniu.
Tak samo będzie w przypadku postępowania mediacyjnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.