Zgłoszenie szkody rolniczej – coraz mniej czasu

Coraz mniej czasu zostało rolnikom na zgłoszenie szkody rolniczej powstałej w 2020 roku na skutek suszy, gradu, nawałnicy, przymrozków i innych niekorzystnych czynników powstałych z powodu złych warunków atmosferycznych. Termin zgłoszeń mija 30 czerwca 2021 roku.

Zgłoszenie szkody rolniczej – coraz mniej czasu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 czerwca 2021

Gdzie składać wnioski dotyczące szkody rolniczej?

Wnioski związane ze zgłoszeniem szkody rolniczej, jaka wystąpiła w ubiegłym roku, należy składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Służy temu formularz, który można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej ARiMR. Aby zgłoszenie było kompletne, oprócz wniosku należy dostarczyć protokół oszacowania szkód. 

Wspomniany wniosek jest dostępny bezpośrednio pod tym linkiem. Należy go wydrukować i czytelnie wypełnić.

Kiedy pomoc za szkodę rolniczą?

ARiMR wymienia konkretne sytuacje, jakie w 2020 roku mogły przyczynić się do powstania szkód rolniczych i podlegają mechanizmowi udzielenia pomocy. Zgodnie z komunikatem są to: susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, uderzenie pioruna, osunięcie się ziemi oraz zejście lawiny. 

Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska



Skala szkód rolniczych

Załączony do wniosku protokół oszacowania szkód, który potwierdził wojewoda, musi dokumentować szkody, które przekroczyły 30% średniorocznej produkcji w konkretnym gospodarstwie. Jest to warunek konieczny dla uzyskania pomocy. 

Czym jest aplikacja "zgłoś szkodę rolniczą"?

To wygodne rozwiązanie dotyczy gospodarstw, które odnotowały straty spowodowane suszą. Jest ono dostępne w aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”. Producent rolny może ją otworzyć za pomocą Profilu Zaufanego w oknie „status sprawy”. 

Takie protokoły można uzyskać jedynie wtedy, kiedy szkody w uprawach rolnych zostały oszacowane na poziomie przekraczającym 30% średniorocznej produkcji w danym gospodarstwie. Średnia wyliczana jest z trzech ostatnich lat. Udogodnienie dotyczy rolników, którzy w 2020 roku za pośrednictwem omawianej aplikacji wnioskowali o oszacowanie powstałych strat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!