Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?

Drony w rolnictwie to ogromne wyzwanie – nie tylko technologiczne, czy inwestycyjne – ale również logistyczne i prawne. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo operacji w przestrzeni powietrznej. Czy jesteśmy na to gotowi? Ministerstwo Rolnictwa prowadzi w tej sprawie dialog z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 czerwca 2021

Drony w rolnictwie – potencjał rynku


Monitoring upraw, automatyzacja, zarządzanie pracami polowymi i efektywnością maszyn i urządzeń – to tylko niektóre możliwości, jakie daje zastosowanie dronów w rolnictwie. W ocenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wartość rynku dronów w 2026 roku może przekroczyć poziom 3 mld złotych. 


Zastosowanie dronów w rolnictwie obejmuje także takie obszary, jak pomiary pól i upraw, a także zarządzanie systemami nawadniania. Bezzałogowe statki powietrzne mogą być także wykorzystywane do bardzo precyzyjnego szacowania szkód w rolnictwie, spowodowanych np. klęskami żywiołowymi.


Drony w rolnictwie – czy to bezpieczne? 


Wraz z rozwojem rynku konieczne jest takie dostosowanie prawa, procedur lotniczych oraz infrastruktury, by rozwój bezzałogowych obiektów latających, w tym także w rolnictwie współgrał z bezpieczeństwem ruchu w przestrzeni powietrznej. 


Między innymi o tym wyzwaniu rozmawiali – minister rolnictwa Grzegorz Puda oraz prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Głównym celem dialogu między tymi instytucjami jest wykorzystanie możliwości rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rolnictwie.

Dron po raz pierwszy dostarczył zakupy w PolsceDron po raz pierwszy dostarczył zakupy w PolsceMartyna Kowalska


Zarządzanie lotami dronów w rolnictwie


PAŻP zwraca uwagę m.in. na coraz bardziej widoczną konieczność całościowego zarządzania ruchem bezzałogowych statków w polskiej przestrzeni powietrznej. Jak się okazuje, są już gotowe rozwiązania, które mogą być wdrożone także w obszarze dronów używanych w rolnictwie.


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej dysponuje już pierwszym na świecie certyfikowanym systemem do zarządzania dronami.


PansaUTM a drony w rolnictwie 


Szerokie możliwości zastosowania oferuje system PansaUTM. Jak wyjaśniono w komunikacie ministerstwa rolnictwa – to cyfrowa koncepcja koordynacji lotów oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty.


Drony w służbie ARiMR?


W ocenie ministerstwa rolnictwa, nowoczesne rozwiązania mogą okazać się bardzo cennymi narzędziami w codziennej pracy takich instytucji, jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). 


To oznacza, że wbrew prognozom, drony w rolnictwie mogą być stosowane nie tylko przez właścicieli i zarządzających gospodarstwami, ale także instytucje publiczne.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!