Elektryczne autobusy dla gmin wiejskich

Elektryczne autobusy dla gmin wiejskich, wkrótce będą woziły dzieci do szkół. 40 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi na zakup nowoczesnych autobusów w kolejnych 16 gminach wiejskich – informuje resort klimatu. Pieniądze pochodzą z programu „Kangur”.

Elektryczne autobusy dla gmin wiejskich
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 czerwca 2021

Pieniądze na elektryczne autobusy 


Pieniądze, za które zakupiony będzie elektryczny tabor, pochodzą z programu „System zielonych inwestycji – Kangur – bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Podstawowym jego celem jest z jednej strony zmniejszenie obciążenia środowiska, jakie jest generowane przez stare autobusy. Z drugiej zaś to sposób na inwestowanie w bezpieczny i komfortowy transport publiczny. 
Jak powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas spotkania z samorządowcami - „Ekologiczny transport to konkretne korzyści dla mieszkańców – mniejsze zanieczyszczenie powietrza i mniejszy hałas – a jednocześnie dla samorządów i operatorów taboru, którzy dzięki nowoczesnym technologiom będą mogli łatwiej i taniej organizować komunikację w regionie”.

Gdzie będą jeździć elektryczne autobusy?

Ministerstwo klimatu wymienia na swojej stronie gminy, które w aktualnym rozdaniu, będą mogły zakupić nowoczesny, elektryczny tabor. Zielone autobusy będą dowoziły dzieci do szkół w następujących gminach: Skalbmierz, Pałecznica, Troszyn, Krasnopol, Daszyna, Przedecz, Śniadowo, Działoszyce, Rzeczyca, Wieniawa, Ojrzeń, Platerów, Zduny, Rusinów, Ożarów Mazowiecki oraz Jawornik Polski.

Jak sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny?Jak sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny?Michał GóreckiDofinansowanie do elektrycznych pojazdów

Dofinansowanie zostanie przekazane wymienionym gminom w formie dotacji. W tym przypadku mowa o 34,2 mln zł, czyli 85 procentach przyznanych środków. 12 gmin może liczyć na pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze wystarczą na zakup 16 nowoczesnych i zeroemisyjnych autobusów, które zgodnie ze specyfikacją, mają być dostosowane do transportu osób niepełnosprawnych. 
15 gmin zobowiązało się do budowy niezbędnej infrastruktury, która pozwoli na ładowanie baterii autobusów szkolnych. 

Ile autobusów elektrycznych w Polsce?

Według stanu na czerwiec 2021 roku, w Polsce zarejestrowane są 484 autobusy napędzane energią elektryczną. Od początku br. przybyły 52. W najbliższym czasie należy spodziewać się dynamicznego wzrostu takiego taboru. Według danych JMK Analizy Rynku Transportowego, na które powołuje się ministerstwo klimatu w swoim komunikacie, tylko w pierwszym kwartale 2021 roku, w naszym kraju zamówiono 266 egzemplarzy takich pojazdów.

Aktualnie, Polska jest największym producentem autobusów napędzanych energią elektryczną na Starym Kontynencie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!