Jak sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny?

Choć stan środków transportu zbiorowego jest w naszym kraju coraz lepszy, może się zdarzyć, że nabierzemy podejrzeń czy dany autobus rzeczywiście powinien być dopuszczony do ruchu. Jeśli chcemy sprawdzić prawny status pojazdu, którym jedziemy do pracy lub nasze dzieci dojeżdżają do szkoły, wystarczy nam telefon z internetem i numer rejestracyjny. Jak sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny?

Jak sprawdzić, czy autobus jest bezpieczny?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 stycznia 2021

Czym jest usługa „Sprawdź autobus”

Aby sprawdzić podstawowe dane, jak aktualność przeglądu, czy ubezpieczenia autobusu, wcale nie musi interweniować policja. Każda osoba posiadająca smartfona z dostępem do internetu, może samodzielnie, szybko i dyskretnie przeprowadzić kontrolę autobusu. Wystarczy wejść na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/strona-glowna, która jest połączona z Centralną Ewidencją Pojazdów, czyli tą samą bazą danych, z której korzystają na przykład funkcjonariusze policji, czy inspekcja transportu drogowego.

Sprawdź autobus – jak działa?

Wchodząc na wspomnianą stronę, otrzymujemy prosty formularz, w który wpisujemy wyłącznie numer rejestracyjny sprawdzanego autobusu. Bez spacji czy myślników. Wówczas, potrzebne informacje pojawią się natychmiast na naszym wyświetlaczu lub monitorze. Można je także pobrać i wydrukować w dowolnym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że takiego wydruku nie można traktować jako oficjalny dokument urzędowy, a jedynie informację pobraną z bazy danych. Niestety sądy lub urzędy nie mogą uznać takiego dokumentu jako materiał dowodowy. Usługa ta jest jednak całkowicie bezpłatna.

Jakie informacje w "Sprawdź autobus"?

Korzystając z usługi „Sprawdź autobus” możemy uzyskać podstawowe informacje na temat danego pojazdu do przewozu osób. M.in. to, czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne lub ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Dowiemy się także, czy autobus nie został wcześniej wyrejestrowany lub skradziony. Dodatkowymi, cennymi informacjami są także dane techniczne takie jak liczba miejsc w pojeździe. Jako ciekawostkę można także potraktować stany licznika spisane podczas badań technicznych w stacjach diagnostyki pojazdów. Tego typu dane są jednak gromadzone dopiero od siedmiu lat.

Zalety usługi "Sprawdź autobus"

Zaletą usługi „Sprawdź autobus” jest to, że jest ona bezpłatna i działa bardzo szybko. Bez absorbowania funkcjonariuszy policji, możemy samodzielnie zweryfikować nasze podejrzenia co do stanu technicznego takiego pojazdu. Jeżeli wystarczą nam dane znajdujące się Centralnej Ewidencji Pojazdów odnośnie stanu technicznego i prawnego danego pojazdu, spokojnie możemy ruszyć w podróż. Nam sprawdzenie danych autobusu,  zajęło równe 30 sekund.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!