Winiety w Szwajcarii 2021

Wyboru wśród winiet nie ma – po prostu ma być prosto. Korzystanie z autostrad w Szwajcarii zarówno tych pierwszej jak i drugiej kategorii wymaga zakupu rocznej winiety w cenie 40 franków szwajcarskich (CHF).  Ten alpejski kraj nie oferuje innych winiet czasowych, nie ma także elektronicznego systemu znanego obecnie z Czech czy Węgier.

Winiety w Szwajcarii 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 stycznia 2021

Jaka winieta do Szwajcarii w 2021 roku?

W 2021 roku winiety uprawniające do przejazdu autostradami w Szwajcarii mają kolor jasnozielony i obowiązują rok, a dokładnie rzecz biorąc od 1 grudnia do 31 stycznia. Każdego roku, kolorowe naklejki różnią się między sobą kolorem i rzecz jasna oznaczeniem ważności. Oryginalna prostokątna plakietka, aktualnie zawiera graficzny znak „początek autostrady” oraz liczbę „21”.

Ile kosztuje winieta do Szwajcarii

Roczna winieta na szwajcarskie drogi to koszt 40 franków szwajcarskich. Na stronie zawierającej ceny winiet za granicą dla Polski oszacowano jej wartość 177 PLN. Zgodnie z przepisami, obowiązek nalepienia naklejki dotyczy wszystkich samochodów oraz przyczep, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Mowa zatem o autach osobowych, motocyklach, dostawczakach oraz przyczepach np. kampingowych.

Kto jest zwolniony z obowiązku winiet w Szwajcarii?

Szwajcaria posiada dość rozbudowany katalog pojazdów, które nie podlegają obowiązkowi zakupu winiety autostradowej. Kto zatem może liczyć tam na oszczędności? Podajemy za stroną Konfederacji Szwajcarskiej:

- Pojazdy z wojskowymi tablicami rejestracyjnymi oraz pojazdy wynajęte lub zarekwirowane przez wojsko, które mają cywilne tablice rejestracyjne i naklejkę M +.

- Pojazdy użytkowane przez policję, straż graniczną, straż pożarną oraz jednostki zagrożeń naftowych i chemicznych, karetki pogotowia oraz pojazdy technicznego wsparcia autostrad, które są odpowiednio oznaczone.

- Pojazdy obrony cywilnej z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi oraz posiadające międzynarodowe znakami obrony cywilnej.

- Pojazdy służące do udzielania pomocy w przypadku klęsk żywiołowych

- Pojazdy organizacji międzynarodowych, które zawarły porozumienie rozstrzygające kwestii siedziby z Radą Ferderalną.

- Pojazdy wykorzystywane przez zagraniczne rządy podczas oficjalnych misji.

- Pojazdy odbywające oficjalne testy bez tablic rejestracyjnych

- Sztywne przyczepy, przyczepy motocyklowe i boczne wózki motocyklowe

- Lekkie ciągniki przegubowe

- Pojazdy ze szwajcarskimi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi dealerów, ale tylko w dni robocze.

Kary za brak winiety w Szwajcarii

Służby mundurowe sprawdzają obowiązek wywiązania się konieczności zakupu naklejanej winiety. Jeśli wjedziemy do Szwajcarii bez niej, musimy liczyć się z mandatem w wysokości 200 franków szwajcarskich, czyli ok. 850 złotych. Niestety, mandat tej samej wysokości dotyczy kierowców, którzy nieprawidłowo przykleją winietę lub zrobią to w złym miejscu. Dokładne lokalizacje na przedniej szybie są wskazane w instrukcji dołączonej do zakupionej winiety.

Gdzie kupić szwajcarską winietę 2021

W Polsce istnieją firmy, które oferują sprzedaż winiet, jednak biorąc pod uwagę kurs złotego, najlepiej zrobimy jeśli zakupimy winietę na granicy, stacji benzynowej lub w placówce szwajcarskiej poczty (Swiss Post). Winiety są dostępne także w TCS, czyli szwajcarskim odpowiedniku naszego PZMot-u.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!