Wracasz pociągiem z zagranicy? Konduktor zapyta cię o adres

Wśród osób przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym i objętych obowiązkową 10-dniową kwarantanną są także pasażerowie pociągów – przypomina Urząd Transportu Kolejowego. Każdy podróżny musi się liczyć z obowiązkiem przekazania przewoźnikowi informacji o miejscu, w którym zamierza odbyć czas odosobnienia. 

Wracasz pociągiem z zagranicy? Konduktor zapyta cię o adres
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 grudnia 2020

Kwarantanna dla podróżujących koleją?

Podobnie jak w przypadku samolotu czy międzynarodowej komunikacji autobusowej, od 28 grudnia każdy pasażer przybywający do Polski pociągiem ma obowiązek odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Zgodnie z przepisami konieczne jest także spełnienie obowiązku informacyjnego, polegającego na przekazaniu przewoźnikowi danych adresowych miejsca, w którym spędzony zostanie czas izolacji. O stosowne informacje możemy zostać zapytani np. przy zakupie biletu lub przez członków drużyny konduktorskiej przed przekroczeniem granicy.

Kiedy obowiązuje kwarantanna?

Zgodnie z zasadami, jakie obowiązują od 28.12.2020 do 17.01.2021 nie jest istotne, czy przybywamy z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, czy też spoza tego obszaru. Obowiązkowa kwarantanna dotyczy wszystkich – kierunek, z jakiego wjeżdżamy do kraju, nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Jakie informacje trzeba podać przewoźnikowi?

Przed wjazdem do kraju każdy pasażer musi przekazać przewoźnikowi dane takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania lub pobytu na kwarantannie. Może się to odbyć w dogodnej dla firmy kolejowej formie. Przewoźnik ma z kolei obowiązek szybkiego przekazania tych danych do służb sanitarnych.

Wyjątki od nakazu kwarantanny

Istnieje katalog osób zwolnionych z obowiązku kwarantanny, po przedstawieniu stosownych dokumentów, potwierdzających uprawnienia. Są to (cytujemy za komunikatem Urzędu Transportu Kolejowego):

- podróżni, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19,

- osoby przekraczające granicę państwową wewnątrz Unii Europejskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym,

- pracownicy niezbędni do wykonywania usług przewozu towarowego w ramach międzynarodowego transportu kolejowego, w tym obsada pociągu, którzy zostali wpisani na listę prowadzoną przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego,

- osoby wykonujące zawód medyczny, które przekraczają granicę w celu udzielania świadczeń zdrowotnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, a także doktoranci kształcący się w Polsce czy osoby prowadzące działalność naukową oraz pobierające w Polsce naukę,

- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub żołnierze wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa podczas pełnienia czynności służbowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!