Zakaz ruchu dla ciężarówek w Nowy Rok

Podobnie jak w święta, również 1 stycznia będą obowiązywały zakazy dla ruchu dla wybranych pojazdów oraz ich zespołów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton – przypomina Inspekcja Transportu Drogowego. Zakaz nie dotyczy m.in. autobusów.

Zakaz ruchu dla ciężarówek w Nowy Rok
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 grudnia 2020

Kiedy zakaz ruchu dla ciężarówek?

Zakaz ruchu dla ciężarówek pow. 12 ton będzie obowiązywał 1 stycznia 2021 roku od godziny 8:00 do 22:00 – przypomina Inspekcja Transportu Drogowego. To oznacza, że transport ciężki, podobnie jak w inne dni świąteczne, będzie  poważnie ograniczony. Od tych zakazów wprowadzone są jednak wyjątki.

Wyjątki do zakazu ruchu dla ciężarówek

Zakazy obowiązujące w Nowy Rok, tj. 1 stycznia 2021 roku zgodnie z przepisami nie będą obejmowały m.in. pojazdów wykorzystywanych w akcjach ratowniczych, humanitarnych czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, a także awarii.

Ograniczenia nie dotyczą także szerokiego katalogu samochodów ciężarowych używanych do (cytujemy za stroną Inspekcji Transportu Drogowego):

- do przewozu lekarstw i środków medycznych, — dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych, — do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych,  — do przewozu żywych zwierząt, — w  związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym, — przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu. Ograniczenia w ruchu nie obejmują również: — pojazdów  powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, — pojazdów, które  wjechał  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami  obowiązywania zakazu, w odległości  do 50 km od miejsca przekroczenia granicy,  — pojazdów oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Czy powstaną e-urzędy skarbowe? Martyna Kowalska

Podstawa prawna dla ograniczenia ruchu ciężarówek w Nowy Rok

Podstawą prawną dla wprowadzenia ograniczeń ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton jest Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zawiera ono m.in. pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do świątecznych zakazów.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków
500 plus

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków

Już od 1 lutego 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby korzystające...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!