Zakaz ruchu dla ciężarówek w Nowy Rok

Podobnie jak w święta, również 1 stycznia będą obowiązywały zakazy dla ruchu dla wybranych pojazdów oraz ich zespołów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton – przypomina Inspekcja Transportu Drogowego. Zakaz nie dotyczy m.in. autobusów.

Zakaz ruchu dla ciężarówek w Nowy Rok
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 grudnia 2020

Kiedy zakaz ruchu dla ciężarówek?

Zakaz ruchu dla ciężarówek pow. 12 ton będzie obowiązywał 1 stycznia 2021 roku od godziny 8:00 do 22:00 – przypomina Inspekcja Transportu Drogowego. To oznacza, że transport ciężki, podobnie jak w inne dni świąteczne, będzie  poważnie ograniczony. Od tych zakazów wprowadzone są jednak wyjątki.

Wyjątki do zakazu ruchu dla ciężarówek

Zakazy obowiązujące w Nowy Rok, tj. 1 stycznia 2021 roku zgodnie z przepisami nie będą obejmowały m.in. pojazdów wykorzystywanych w akcjach ratowniczych, humanitarnych czy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, a także awarii.

Ograniczenia nie dotyczą także szerokiego katalogu samochodów ciężarowych używanych do (cytujemy za stroną Inspekcji Transportu Drogowego):

- do przewozu lekarstw i środków medycznych, — dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych, — do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych,  — do przewozu żywych zwierząt, — w  związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym, — przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu. Ograniczenia w ruchu nie obejmują również: — pojazdów  powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, — pojazdów, które  wjechał  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami  obowiązywania zakazu, w odległości  do 50 km od miejsca przekroczenia granicy,  — pojazdów oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy powstaną e-urzędy skarbowe?Czy powstaną e-urzędy skarbowe? Martyna Kowalska

Podstawa prawna dla ograniczenia ruchu ciężarówek w Nowy Rok

Podstawą prawną dla wprowadzenia ograniczeń ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton jest Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Zawiera ono m.in. pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do świątecznych zakazów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!