Czy powstaną e-urzędy skarbowe?

Projekt ustawy regulujący m.in. zmiany w co najmniej 10 innych aktach prawnych potrzebny jest by w Polsce mogły powstać e-Urzędy Skarbowe. Mimo tego, według informacji przedstawionych przez Krajową Administrację Skarbową, przeniesienie fiskusa do sieci, to tylko kwestia czasu. Jedno nie zmieni się na pewno – podatki nadal będzie trzeba płacić w realnej, a nie wirtualnej walucie…

Czy powstaną e-urzędy skarbowe?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 grudnia 2020

Urząd Skarbowy w Internecie

Resort Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową (KAS) wypracowały wspólny projekt ustawy, która umożliwi załatwianie niektórych spraw w skarbówce bez wychodzenia z domu. Sprowadza się to do możliwości utworzenia e-Urzędu Skarbowego, czyli systemu teleinformatycznego dedykowanego podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym oraz notariuszom. Mowa o usługach online, które umożliwią załatwianie różnych spraw związanych np. z podatkami VAT, PIT, CIT oraz zdalną komunikację z organami wchodzącymi w skład Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt zakłada „pełną transakcyjność” tzn. możliwość realizowania obowiązków podatkowych np. zapłatę należnego podatku.

Czym jest e-Urząd Skarbowy

„e-Urząd Skarbowy” to projekt, który zakłada rozwój palety usług Krajowej Administracji Skarbowej dostępnych za pomocą zasobów informacyjnych oraz kanałów komunikacji Ministerstwa Finansów. Chodzi bowiem o automatyzację załatwiania spraw, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i wygodę dla podatników. Projekt wystartował co prawda już w połowie 2019 roku, ale jego wdrożenie zaplanowano z podziałem na etapy aż do września 2022 roku. Zatem w tym przedziale czasowym, użytkownicy serwisu będą mogli liczyć na udostępnianie kolejnych e-usług.

Co można będzie załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

Klient KAS, który zaloguje się do systemu, będzie miał dostęp do informacji podatkowych, które jego dotyczą oraz spraw innych podatników, jeśli uzyska od nich stosowne upoważnienie. Wszystko sprowadza się do automatyzacji zadań realizowanych przez organy KAS, w tym Urzędy Skarbowe. Ma to przyspieszyć załatwianie spraw związanych z podatkami. Projekt zakłada dwustronną komunikację klientów z organami skarbowymi oraz organów KAS z ich klientami.

Projekt ustawy o e-Urzędzie Skarbowym

Aby możliwe było przeniesienie spraw fiskalnych do sieci w przedstawionym kształcie, konieczne są zmiany zapisów wielu ustaw, które regulują kwestie związane z działalnością organów KAS. Jak wynika z listy zamieszczonej w komunikacie nt. projektu ustawy, nowy akt prawny zmieni zapisy m.in. w takich ustawach (cytujemy za komunikatem):

- Kodeks postępowania cywilnego, ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji,

- ustawę o notariacie,

- ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- ustawę o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,

- Ordynację podatkową,

- ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- Kodeks karny skarbowy,

- ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej,

- ustawę o komornikach sądowych,

- ustawę o doręczeniach elektronicznych.

W ustawie o KAS zostanie wprowadzona definicja „e-Urzędu Skarbowego”, co pozwala na rozszerzenie palety usług i narzędzi online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!