ZUS: Nowe wnioski o pomoc w ramach tarczy 6.0 od 30 grudnia

ZUS informuje o kolejnej możliwości skorzystania z pomocy adresowanej dla osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach tarczy 6.0. Od środy, 30 grudnia można złożyć wnioski o jednorazowe, dodatkowe świadczenie postojowe, a także zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020. Co więcej, ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 mogą skorzystać dodatkowe branże.

ZUS: Nowe wnioski o pomoc w ramach tarczy 6.0 od 30 grudnia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 grudnia 2020

Jak składać wnioski w ramach tarczy 6.0 ?

Jak informuje ZUS, wnioski mogą zostać złożone jedynie drogą elektroniczną tzn. przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Dla kogo dodatkowe świadczenie postojowe

Dodatkowe jednorazowe świadczenie postojowe w ramach Tarczy 6.0 przysługuje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, które wcześniej skorzystały ze świadczenia postojowego i które działają w jednej z branż, których oficjalna lista jest dostępna tutaj.

Ważne, by wypełniony wniosek o takie wsparcie oznaczony symbolem RSP-DD6 trafił do ZUS drogą elektroniczną najpóźniej w ciągu trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Kogo dotyczy zwolnienie z opłacenia składki za listopad 2020?

Przede wszystkim mowa o osobach prowadzących działalność w branżach, które zostały określone w Tarczy 6.0. Poczynając od 30.12.2020 do 31.01.2021 mogą one wypełnić i złożyć wniosek RDZ-B6 o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest spadek przychodu z działalności w listopadzie 2020 o co najmniej 40% w stosunku do przychodu z tej działalności w listopadzie 2019 roku. Szczegóły dotyczące tego wsparcia można znaleźć pod tym linkiem.

Kogo dotyczy zwolnienie ze składek za trzy miesiące 2020

W przypadku zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 mówimy o branżach wskazanych w Tarczy 5.0. Z kolei tarcza 6.0. dodała do tej listy kolejne branże, które mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za wyżej wymieniony okres.

Wypełniony wniosek oznaczony symbolem RDZ-B należy składać od 30.12.2020 roku. „Jeśli na dzień złożenia wniosku rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jest oznaczony kodem 55.10.Z, 79.12.Z, to wniosek musi trafić elektronicznie do ZUS do 15 stycznia 2021 r.. Dla płatników z pozostałych branż ustawodawca określi termin, do którego mogą złożyć wniosek RDZ-B” — wyjaśnia ZUS. Szczegółowe informacje na temat tego wsparcia można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!