Czy samochód elektryczny może być jedynym w gospodarstwie domowym?

Wiele osób decydujących się na zakup auta w pełni elektrycznego, traktowało go jako drugi w rodzinie. Na dalsze trasy czy nagłe wyjazdy wciąż zarezerwowany był  sprawdzony benzyniak, diesel lub ekologiczna hybryda. Zdaniem specjalistów trend się zmienia, przynajmniej u tych kierowców, którzy dysponują własnym garażem lub pobliską stacją ładowania pojazdów.

Czy samochód elektryczny może być jedynym w gospodarstwie domowym?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 grudnia 2020

Czy auto elektryczne można ładować we własnym garażu?

Oczywiście, że można. Wiele osób korzysta z tzw. wolniejszego ładowania, pozostawiając na noc, pod napięciem swój elektryczny samochód – dokładnie tak samo jak robi to z telefonami komórkowymi, tabletami czy laptopami. To oznacza, że pierwsi z samochodów spalinowych mogą zrezygnować właściciele domów z własnym garażem. W wielu miejscach, szczególnie na prowincji brakuje publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, więc własna „infrastruktura” jest tutaj wskazana. Zachętą są coraz większe zasięgi elektrycznych samochodów, pozwalające na jednym ładowaniu pokonać trasę z Warszawy do Łodzi i z powrotem, a nawet ze stolicy nad morze. Problem pojawia się wtedy, jeśli gdzieś poza miejscem zamieszkania trzeba naładować bądź doładować taki samochód. Przydatna jest tutaj biegłość w dostępnych aplikacjach, wyszukujących najbliższe stacje ładowania.

Auto elektryczne dla mieszkańców bloków

Z tego właśnie powodu, największy problem z przesiadką do aut elektrycznych mają mieszkańcy bloków. Trudno sobie wyobrazić, żeby mieszkaniec szóstego piętra „wyrzucał” przez okno kilkudziesięciometrowy kabel do swojego e-samochodu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Wiele wspólnot mieszkaniowych, na wniosek mieszkańców decyduje się na instalowanie stacji ładowania. Dużo prościej jest w blokach posiadających podziemny garaż. Wystarczy wniosek do wspólnoty o udostępnienie zasilania. Potem odpowiednie poprowadzenie instalacji i już mamy własny punkt ładowania samochodu.

Kiedy więcej stacji ładowania pojazdów?

Prawodawcy w UE już dawno doszli do wniosku, że bez odpowiednich rozwiązań prawnych, elektromobilność będzie czystym science-fiction, dlatego już założyli, że nowe lub modernizowane budynki wielorodzinne z co najmniej dziesięcioma miejscami do parkowania powinny być tak przygotowane, by istniała możliwość montażu stacji dla pojazdów elektrycznych. Podobne przepisy dotyczą budynków użyteczności publicznej posiadających parking na co najmniej 10 aut, by również i tam, co piąte miejsce było gotowe do ładowania samochodu elektrycznego.

W rozpoczynającej się dekadzie lat dwudziestych wejdą w życie przepisy, które nałożą na inwestora budującego blok wielorodzinny wyposażenie go w określoną liczbę miejsc ładowania pojazdów. Przyjmuje się, że będzie to w 2025 roku.

Samochodem elektrycznym na wczasy

Już są rodziny, które wybierają się na dalsze wyprawy autami całkowicie elektrycznymi. W takim przypadku, trasa musi być dobrze przygotowana z użyciem wspomnianych aplikacji do „namierzania” miejsc ładowania takich pojazdów. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bowiem ładowanie auta nawet na szybkich stacjach, wciąż trwa nieporównywalnie dłużej niż tankowanie auta na stacji paliw.

Z tego właśnie powodu, nawet entuzjaści nowoczesnych technologii wolą w dalszą drogę jechać autem z napędem spalinowym lub hybrydowym. Aby podróżować bez problemów, potrzebne są tysiące stacji, nie tylko w dużych miastach, ale także na położonych na uboczu parkingach czy miejscach obsługi podróżnych.

Kiedy będzie więcej stacji ładowania pojazdów?

Przełomową, i nie jest to prima aprilis, datą dla elektromobilności w Polsce może być 1 kwietnia 2021 roku, kiedy z inicjatywy resortu klimatu wprowadzona będzie specjalna taryfa dla właścicieli stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jej główną zaletą będzie obniżenie kosztów stałych dla działania tego typu instalacji. Chodzi tu przede wszystkim o zmniejszenie kosztów dostaw prądu do urządzeń ładujących e-samochody. Zmiana w prawie z pewnością przełoży się na decyzje inwestorów, którzy chętniej powinni decydować się na zakładanie kolejnych takich urządzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!