Na ile ładowań wystarczy mi powerbank?

Powerbank to urządzenie o stosunkowo krótkiej historii. Zadebiutowało 10 lat temu i było odpowiedzią na coraz wydajniejsze, a przez to coraz szybciej rozładowujące się smartfony, które potrzebowały awaryjnego ładowania. Wiele osób kupujących takie urządzenie zastanawia się,  ile razy naładuje smartfon, z raz uzupełnionego energią „do pełna” powerbanku. Podpowiadamy.  

Na ile ładowań wystarczy mi powerbank?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 grudnia 2020

Coraz większe magazyny energii

Ostatnio w sklepach spora grupa klientów pyta o powerbanki o pojemności 20000 mAh (miliamperogodzin) – co oznacza ten parametr? Dokładnie takie samo oznaczenie (w tej samej jednostce miary) znajdziemy na bateriach naszych smartfonów, lub raczej na obudowach bądź w instrukcji obsługi tego typu sprzętu. Miliamperogodzina to nic innego jak jedna tysięczna amperogodziny (1mAh=0,001Ah). Nie wnikając za bardzo w fizykę, to sposób na określenie pojemności akumulatorów elektrycznych.

Czy to oznacza, że jeśli nasz telefon posiada baterię 5000 mAh, do pełna naładujemy go czterokrotnie z powerbanku o pojemności 20000 mAh? (Działanie wydaje się proste: 4X5000mAh = 20000 mAh). Niekoniecznie. Możemy jednak założyć, że 3krotnie naładowanie do 100% oraz jednokrotnie do 80% pewnie będzie możliwe. Dlaczego czwarte naładowanie do pełna jest w tym przypadku dyskusyjne? Wiele zależy od temperatury otoczenia, rodzaju przewodu, klasy sprzętu, jakim dysponujemy. Dlatego możliwości tego typu zapasowych akumulatorów nie powinniśmy liczyć na styk.

Czy oznaczenia powerbanków są wiarygodne?

W przypadku droższych, lub po prostu markowych powerbanków, ich producenci dość rzetelnie przekazują informacje na temat pojemności zastosowanych ogniw. Zgoła inaczej wygląda to w przypadku bardzo tanich urządzeń zakupionych w internecie z niepewnych źródeł, gdzie informacja na opakowaniu czasem nijak się ma do faktycznej objętości akumulatora. Zdarza się, że informacja na obudowie jest przeszacowana nawet o kilkadziesiąt procent.

Powerbank jako gadżet firmowy?

Z wyżej wymienionego powodu, decydując się na zakup powerbanków jako gadżetów firmowych, nie warto oszczędzać i wybierać najtańszych opcji typu „no name”. To logo naszej firmy będzie zdobiło obudowę takiego małego magazynu energii, a wszelkie defekty lub słaba wydajność będzie rzutowała na naszym wizerunku. Lepiej zainwestować czasem w mniejsze ogniwa (10000 zamiast 15000 lub 20000 mAh), ale z pewnego źródła i dobrej marki. Nie bez znaczenia jest także design. Tania, plastikowa, trzeszcząca w dłoniach obudowa nie wygląda dobrze na takich urządzeniach oraz nie budzi zaufania użytkownika.

Jaka jest żywotność powerbanków?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest żywotność powerbanków. Niestety nie mamy dobrych informacji. Ogniwa litowo-jonowe, które są bazą tego typu urządzeń, z czasem zmniejszają swoje możliwości. Szacuje się, że po kilkuset  (200-400) cyklach ładowania i rozładowania ich pojemność spada o około 20-25%. Z reguły jednak, dobry powerbank może nam posłużyć przez 3-4 lata. Pamiętajmy, że po jego wyeksploatowaniu należy wyrzucić go do pojemnika na elektrośmieci. Wyrzucenie nawet zużytego urządzenia z tak dużą baterią do odpadów zmieszanych może spowodować poważne straty dla środowiska, a nawet grozić wybuchem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!