Ulga mieszkaniowa. Termin wydatkowania zostanie przedłużony

Podatnicy będą mieli więcej czasu na wydatkowanie na własne cele przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania w 2018 r. Jakie zmiany obejmą ulgi mieszkaniowe za 2019 i 2020 r.?  

Ulga mieszkaniowa. Termin wydatkowania zostanie przedłużony
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 29 grudnia 2020

Ulga mieszkaniowa do kiedy?  

Minister finansów, Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe, przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w 2018 r.

 “Decyzja w tej sprawie, to efekt dialogu z biznesem i obywatelami, który prowadzony jest m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika” — twierdzą przedstawiciele resortu.

Kto skorzysta z wydłużenia terminu?

Wydłużenie terminu ma na celu pomóc podatnikom, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 r., i chcą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, muszą wydatkować uzyskane przychody (na własne cele mieszkaniowe) w ciągu 2-letniego okresu. Termin liczy się od końca roku, w którym sprzedano nieruchomość, czyli w tym przypadku do końca 2020 r.

Ulga mieszkaniowa 3 lata, od kiedy?

Warto jednak przypomnieć, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione przepisy w sprawie ulgi mieszkaniowej. Zgodnie z nimi, okres na wydatkowanie przychodów został wydłużony z 2 lat do 3 lat. Oznacza to, że osoba, która sprzedała nieruchomość w 2019 r., może wydatkować przychód uzyskany z tej sprzedaży do końca 2022 r.

Jaki jest powód wydłużenia?

Wydłużenie terminu wydatkowania związane jest z obecną sytuacją gospodarczą i epidemiologiczną. W wielu wypadkach uniemożliwia ona podatnikom wypełnienie warunków zwolnienia z przyczyn od nich niezależnych. Specjaliści szacują, że przedłużenie terminu obejmie nawet 72 tys. podatników. 

Co zadecydowało o przedłużeniu terminu?

Jak twierdzą urzędnicy:

“Przedłużenie terminów to efekt stałego kontaktu i współpracy z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika”. Aplikacja, która powstała w styczniu 2020 r. jest dostępna na stronach podatki.gov.pl i twojglos.gov.pl”.

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Rozporządzenie Ministra Finansów, w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie przychodu uzyskanego w 2018 r. zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 29 grudnia 2020 r. Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.

Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?

Chcąc skorzystać z ulgi mieszkaniowej od dochodu ze zbycia nieruchomości, musimy ją odliczyć w deklaracji pit 39. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego, w którym uzyskaliśmy wspomniany przychód, powinniśmy (do końca kwietnia ) złożyć rozliczenie pit 39.

Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia z podatku możemy wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy np. na:

  • zakup domu lub mieszkania,

  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

  • nabycie gruntu pod budowę domu,

  • budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,

  • adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,

  • spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.

Warto pamiętać, że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, można zainwestować w nieruchomości położone zarówno w Polsce, jak i innych państwach Unii Europejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!