Ulga mieszkaniowa. Termin wydatkowania zostanie przedłużony
Podatnicy będą mieli więcej czasu na wydatkowanie na własne cele przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania w 2018 r. Jakie zmiany obejmą ulgi mieszkaniowe za 2019 i 2020 r.?

- Jan Wróblewski
- /
- 29 grudnia 2020
Ulga mieszkaniowa do kiedy?
Minister finansów, Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe, przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w 2018 r.
“Decyzja w tej sprawie, to efekt dialogu z biznesem i obywatelami, który prowadzony jest m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika” — twierdzą przedstawiciele resortu.
Kto skorzysta z wydłużenia terminu?
Wydłużenie terminu ma na celu pomóc podatnikom, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 r., i chcą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT, muszą wydatkować uzyskane przychody (na własne cele mieszkaniowe) w ciągu 2-letniego okresu. Termin liczy się od końca roku, w którym sprzedano nieruchomość, czyli w tym przypadku do końca 2020 r.
Ulga mieszkaniowa 3 lata, od kiedy?
Warto jednak przypomnieć, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione przepisy w sprawie ulgi mieszkaniowej. Zgodnie z nimi, okres na wydatkowanie przychodów został wydłużony z 2 lat do 3 lat. Oznacza to, że osoba, która sprzedała nieruchomość w 2019 r., może wydatkować przychód uzyskany z tej sprzedaży do końca 2022 r.
Jaki jest powód wydłużenia?
Wydłużenie terminu wydatkowania związane jest z obecną sytuacją gospodarczą i epidemiologiczną. W wielu wypadkach uniemożliwia ona podatnikom wypełnienie warunków zwolnienia z przyczyn od nich niezależnych. Specjaliści szacują, że przedłużenie terminu obejmie nawet 72 tys. podatników.
Co zadecydowało o przedłużeniu terminu?
Jak twierdzą urzędnicy:
“Przedłużenie terminów to efekt stałego kontaktu i współpracy z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika”. Aplikacja, która powstała w styczniu 2020 r. jest dostępna na stronach podatki.gov.pl i twojglos.gov.pl”.
Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?
Rozporządzenie Ministra Finansów, w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie przychodu uzyskanego w 2018 r. zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 29 grudnia 2020 r. Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?
Chcąc skorzystać z ulgi mieszkaniowej od dochodu ze zbycia nieruchomości, musimy ją odliczyć w deklaracji pit 39. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego, w którym uzyskaliśmy wspomniany przychód, powinniśmy (do końca kwietnia ) złożyć rozliczenie pit 39.
Co można odliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT skorzystać ze zwolnienia z podatku możemy wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy np. na:
zakup domu lub mieszkania,
nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
nabycie gruntu pod budowę domu,
budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę oraz remont domu albo mieszkania,
adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,
spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.
Warto pamiętać, że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości, można zainwestować w nieruchomości położone zarówno w Polsce, jak i innych państwach Unii Europejskiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.