Czy jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas ferii?
Po przerwie świątecznej wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy, informuje ZUS. Wsparcie adresowane głównie do rodziców dzieci poniżej ósmego roku życia obowiązywało od 9.11.2020 do 24.12.2020. Teraz pomoc państwa uruchomiono ponownie od 28.12.2020. Będzie można z niej skorzystać przynajmniej do końca ferii zimowych.

- Anna Malinowska
- /
- 29 grudnia 2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi dziecka do lat ośmiu, jeśli ten sprawuje osobistą opiekę w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza jego dziecko. To samo dotyczy sytuacji, w której otwarto te placówki, ale nie mogą one zapewnić opieki z powodu ograniczenia ich funkcjonowania w związku z trwającą pandemią.
Trzeba pamiętać, że przedszkola i żłobki nie zostały objęte lockdownem. Rodzice posyłają do nich dzieci także w okresie ferii zimowych. Jeśli jednak z powodu kwarantanny lub zachorowań na terenie placówki, zostałaby ona zamknięta, rodzic może zająć się w domu dzieckiem i skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Niania na kwarantannie – co robić?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku zachorowania na COVID-19 lub objęcia kwarantanną niani lub dziennego opiekuna dziecka. To oznacza, że rodzice korzystający z takiej formy opieki nie zostaną bez wsparcia i również mogą skorzystać dokładnie z tego samego zasiłku co rodzice korzystający z opieki żłobków i przedszkoli.
Działalność opiekuńcza szkół – dla kogo?
W dalszym ciągu szkoły mają obowiązek prowadzenia działalności opiekuńczej dla dzieci z klas I-III, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą bądź realizują zadania publiczne związane z trwającą pandemią. Trzeba jednak pamiętać, że rodzice, którzy korzystają z takiej formy opieki, nie mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem niepełnosprawnym
Tu zasady są bardzo podobne do tych wyżej przedstawionych. Inny jest jednak limit wieku dziecka niepełnosprawnego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 16, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. W przypadku znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności granica ta została podniesiona do 18 roku życia. Jeśli dziecko korzysta z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, zasiłek obowiązuje nawet do 24 roku.
Jak wyjaśnia ZUS: „Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze”.
Jeden z rodziców jest bezrobotny – co z zasiłkiem opiekuńczym?
Tu zasady się nie zmieniły. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców dziecka może mu zapewnić opiekę – np. jest bezrobotny lub korzysta z urlopu wychowawczego lub rodzicielskiego. To samo dotyczy sytuacji, w której szkoła zapewnia opiekę dziecku, jednak rodzice z równych powodów nie chcą z niej skorzystać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.