Pandemiczne wsparcie dla… browarów. Nie zapłacą akcyzy od przeterminowanego piwa
Rządowa pomoc dotyka różnych branż, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Jedno z rozporządzeń ma na celu wsparcie przedsiębiorców, głównie browarów, do których bary, puby, restauracje czy firmy cateringowe zwrócą niesprzedane piwo. Jeśli minie jego data ważności, nie będą musiały płacić podatku akcyzowego.

- Martyna Kowalska
- /
- 30 grudnia 2020
Wsparcie dla browarów w związku z COVID-19
Pandemia uderzyła w szereg branż – m.in. restauracje czy puby. Pośrednio ten problem dotyka także browarów, które notują spadek sprzedaży piwa. Wsparcie dla tego typu firm przynosi nowelizacja rozporządzenia ws. zwolnień od podatku akcyzowego z 23 grudnia 2020 roku. Zmiana przedłuża możliwość odzyskania zapłaconej akcyzy od piwa, którego data ważności do spożycia minęła. Rozwiązanie to będzie obowiązywało od 1 stycznia 2021 roku.
Kiedy należy się zwrot akcyzy za przeterminowane piwo?
Jak informuje ministerstwo finansów, zgodnie z treścią rozporządzenia „upływ okresu przydatności piwa do spożycia będzie wymagany na dzień jego niszczenia, a nie na moment zwrotu piwa do browaru. Browar będzie mógł skorzystać ze zwolnienia obniżając kwotę akcyzy, do zapłaty której jest obowiązany, o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego i zniszczonego piwa” — czytamy w komunikacie.
E-winiety na Węgrzech 2021 Michał Górecki
Kiedy piwo zostanie zniszczone przez browary?
Obowiązek dokonania zniszczenia piwa musi zostać dopełniony najpóźniej do końca kolejnego miesiąca następującego po miesiącu odwołania stanu epidemii COVID-19. Póki co nie wiadomo kiedy to nastąpi. Obniżenia kwoty akcyzy browary będą mogły dokonać w ciągu pół roku licząc od końca miesiąca, w którym stan epidemii zostanie zniesiony.
Pandemia uderza w puby i restauracje
W związku z zamknięciem pubów, barów czy restauracji, a także ograniczenia działalności firm cateringowych spodziewany jest spadek sprzedaży napojów alkoholowych w tym przede wszystkim piwa. Właściciele tego typu lokali na podstawie zawartych umów mają prawo zwrócić niesprzedany i przeterminowany trunek do dystrybutora.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.