E-winiety na Węgrzech 2021

Węgry są jednym z pierwszych krajów w Europie, które zamiast naklejanych na szybę winiet wprowadziły elektroniczny system rejestracji opłat za podróżowanie drogami szybkiego ruchu. Wybierając się na Węgry w celach turystycznych lub przejeżdżając je tranzytem, warto kupić e-winietę dla dróg krajowych i autostrad.

E-winiety na Węgrzech 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 grudnia 2020

Kto musi kupić e-winietę na Węgrzech?

System elektronicznych winiet dotyczy zarówno motocykli jak i samochodów osobowych i przyczep, a także wszelkich pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Ciężarówki rozliczane są za pomocą innego systemu e-toll. W tym artykule skupimy się jednak na jednośladach oraz samochodach, którymi najczęściej wybieramy się w celach turystycznych, czyli osobówek, w tym większych vanów z liczbą miejsc powyżej siedmiu.

Ceny winiet na Węgrzech

W przypadku motocykli mamy do wyboru dwa rodzaje winiet okresowych na autostrady i drogi krajowe – 10-dniową oraz miesięczną. W pierwszym przypadku zapłacimy 1470 forintów (HUF), czyli ok. 18,20 zł. Miesięczna opłata będzie nas kosztowała 2500 forintów, czyli niecałe 31 złotych.

Nieco większy wybór mamy kupując winiety dla samochodu, gdzie dochodzi nam niedostępna dla motocykli winieta roczna. 10-dniowa opłata dla aut to koszt 3500 forintów, czyli niecałe 44 złote. Miesięczna winieta będzie kosztowała 4780 forintów, tj. prawie 60 złotych. Jeżeli często jeździmy na Węgry możemy rozważyć zakup rocznej winiety za 42980 forintów, czyli ok. 532 złote.

Powyższe ceny dotyczą samochodów, w których może podróżować do 7 osób. Jeśli dysponujemy większym pojazdem (jednak nie cięższym niż 3,5 tony), koszt winiet będzie wyższy i będzie wynosił odpowiednio 7000 HUF = 86,70 zł za 10-dniową winietę, 9560 HUF = 118 zł za miesięczną winietę. Roczna opłata będzie taka sama jak w przypadku mniejszych aut czyli 42980 forintów, tj. ok. 532 złote.

Winiety w Austrii 2021 r.Winiety w Austrii 2021 r. Martyna Kowalska

Winiety regionalne na Węgrzech

Na Węgrzech można kupić także dużo tańsze, roczne winiety regionalne jednak jeśli jeździmy do tego kraju w celach turystycznych lub tranzytem ich zakup mija się z celem. Dla przykładu roczna winieta regionalna kosztuje 5000 HUF, czyli nieco ponad 60 złotych. Dotyczą one  tras szybkiego ruchu w granicach… jednego regionu (województwa). Lepiej więc zaopatrzyć się w winietę roczną na drogi krajowe i autostrady.

Gdzie kupić winietę na Węgrzech?

System monitoringu dróg działa za pomocą systemu kamer, które skanują tablice rejestracyjne, dlatego ważne jest, by przy zakupie dokładnie wpisać numer rejestracyjny wraz ze wskazaniem kraju – w przypadku aut z polski ciąg znaków należy poprzedzić kodem „PL”. Wjeżdżając na płatną drogę mamy dokładnie 60 minut na zakup winiety. Często to wystarcza by dokonać takiej transakcji na najbliższej stacji paliw. Istnieje także możliwość zakupu winiety online przez stronę https://ematrica.nemzetiutdij.hu

Uwaga: Ceny w złotych zostały obliczone na podstawie kursu średniego NBP (Tabela A) HUF/PLN na dzień 29.12.2020 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!