Winiety w Austrii 2021 r.

Elektroniczne jak na Słowacji lub Węgrzech, lub tradycyjne, naklejane na przednią szybę – Austria w 2021 roku sprzedaje winiety w obu formach. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, musimy ją mieć, aby legalnie podróżować po świetnych autostradach i drogach ekspresowych tego alpejskiego kraju.  

Winiety w Austrii 2021 r.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 grudnia 2020

Autostrady w Austrii

Autostrady i drogi ekspresowe w Austrii stanowią bardzo gęstą sieć komunikacyjną. W sumie tak gęstą, że podróżowanie po kraju z ominięciem płatnych dróg jest możliwym, choć dość karkołomnym wyzwaniem. Ojczyzna Mozarta i Straussa jest często odwiedzanym krajem przez Polaków, a przynajmniej była, przed nastaniem pandemii koronawirusa. Jeździmy nie tylko do samej Austrii, ale także „przecinamy” ją tranzytem, podróżując np. do Chorwacji, Włoch czy Słowenii. Biorąc pod uwagę fakt, jak szybko możemy przejechać przez ten alpejski kraj, zakup winiety nie jest szczególnie uciążliwym wydatkiem, przede wszystkim ze względu na stosunek ceny do jakości.

Ceny winiet w Austrii

Kierowcy podróżujący do Austrii mają do wyboru jedną z trzech możliwości. Dla samochodów osobowych najtańsze, dziesięciodniowe winiety kosztują 9,50 euro. W przypadku dłuższego pobytu lub częstszych podróży do tego kraju, można zdecydować się także na dwumiesięczną plakietkę za 27,80 euro lub roczną za 92,50 euro. Dla właścicieli motocykli dostępne są winiety odpowiednio za 5,50 euro, 13,90 euro oraz 36,70 euro.

Wyjazd do Austrii na ostatnią chwilę – jaką winietą kupić.

Jeżeli jesteśmy osobami fizycznymi i nie prowadzimy działalności gospodarczej, powinniśmy poszukać możliwości zakupu winiety naklejanej na szybę. Winiety elektroniczne bowiem nie są aktywowane bezpośrednio po ich zakupie i wprowadzeniu do systemu numeru rejestracyjnego. Austriackie władze zwracają uwagę na 18-dniowy okres ochrony konsumenta, dlatego tego typu winieta aktywowana jest dopiero po tym terminie. Takie rozwiązanie jest zatem dobre dla osób, które wcześniej planują podróż lub przedsiębiorców, dla których nie przewidziano okresu buforowego dla rozpoczęcia ważności dokumentu.

Do kiedy mogę używać winiety rocznej 2020 w Austrii?

Zgodnie z regulaminem, winieta roczna na dany rok, zachowuje ważność jeszcze przez miesiąc roku następnego. To oznacza, że winieta na 2020 rok pozostaje ważna aż do 31 stycznia 2021 roku. Niestety, to udogodnienie wiąże się z pewną niewygodą. Jeśli winietę roczną zakupimy np. w połowie marca 2021 roku, nie będzie ona obowiązywała przez kolejne 365 dni, a jej termin upłynie 31 stycznia 2022 roku. Winiety roczne w Austrii są bowiem ściśle powiązane z rokiem kalendarzowym.

Gdzie kupić winiety?

Wszelkie informacje związane z dystrybucją winiet elektronicznych oraz tradycyjnych, naklejanych na szybę są dostępne na oficjalnej witrynie, obsługiwanej także w języku polskim: https://shop.asfinag.at/pl/. Można tam również dokonać zakupu e-winiety. Na tej stronie można znaleźć informacje także o dodatkowo płatnych odcinkach dróg, które wiążą się z osobnymi opłatami – np. Przełęcz Brenneńska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!