Planujesz podróż z Wielkiej Brytanii do Polski? Uważaj co pakujesz do bagażu!

Każdy podróżujący z Wielkiej Brytanii do Polski będzie traktowany po 1 stycznia 2021 roku tak samo jak inne osoby przybywające na terytorium RP spoza Unii Europejskiej. To oznacza, że celnik na lotnisku będzie mógł się dokładnie przyjrzeć zawartości Twojego bagażu – i nie chodzi jedynie o limity wyrobów tytoniowych czy alkoholu.

Planujesz podróż z Wielkiej Brytanii do Polski? Uważaj co pakujesz do bagażu!
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 grudnia 2020

Kiedy cło na rzeczy w bagażu osobistym?

Jak informuje Ministerstwo Finansów  zwolnione z należności celno-podatkowych są towary znajdujące się w bagażu osobistym osób, przybywających na teren RP z państw trzecich (w tym Wlk. Brytanii po 01.01.2021):

- w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro,

- w transporcie innym niż lotniczy lub morski (drogowym lub kolejowym) – do równowartości 300 euro.

Do tej wartości nie wlicza się kilku istotnych elementów składowych (cytujemy dalej za komunikatem MF) :

- bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie;

- produktów leczniczych niezbędnych dla potrzeb podróżnego;

- w przypadku pojazdów silnikowych — wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego);

- tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Ile papierosów mogę przewieźć z Wielkiej Brytanii do Polski?

Podróżując z Wielkiej Brytanii do Polski, trzeba będzie od teraz pamiętać o limitach dla wyrobów akcyzowych, które obowiązują m.in. w zależności od środka transportu.

Jeżeli korzystamy z transportu lotniczego lub morskiego, możemy przewieźć:

- 200 sztuk papierosów, lub

- 200 sztuk cygaretek/cygar o masie nie większej niż 3 gramy za sztukę, lub

- 50 sztuk cygar, lub

- 250 gramów tytoniu do palenia.

Bardziej restrykcyjne limity obowiązują w przypadku transportu drogowego lub kolejowego, w którym obowiązują limity:

- 40 sztuk papierosów, lub

- 20 sztuk cygaretek/cygar o masie nie większej niż 3 gramy za sztukę, lub

- 10 sztuk cygar, lub

- 50 gramów tytoniu do palenia.

„Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %” - wyjaśniono na stronie resortu finansów.

Płyn do e-papierosów w transporcie z Wielkiej Brytanii do Polski

Ograniczenia będą dotyczyły także przewożonego płyny do papierosów elektronicznych. Zgodnie z przepisami, będzie można przywieźć do Polskie 50 ml drogą lotniczą lub morską lub 10 ml w przypadku innych środków transportu.

Ile alkoholu można przewieźć z Wielkiej Brytanii do Polski?

W przypadku alkoholu etylowego o mocy objętościowej powyżej 22% — to kategoria, do której zaliczamy m.in. wódkę – dozwolone jest przywiezienie 1 litra takiego trunku.

Nieco wyższy limit dotyczy alkoholu etylowego i napojów fermentowanych, win musujących oraz pośrednich o mocy poniżej 22% gdzie można przewieźć maksymalnie 2 litry. W przypadku win niemusujących dozwolony jest przewóz 4 litrów, a piwa 16 litrów. Podobnie jak w przypadku wyrobów tytoniowych MF informuje, że „zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!