Winiety na Słowacji 2021 r.

Wyjazd własnym autem na Słowację wiąże się z obowiązkiem zakupu winiety uprawniającej do korzystania z sieci płatnych dróg w tym kraju. Od pięciu lat nie mają one formy kolorowej naklejki na szybę, a posiadają wyłącznie postać wirtualną. Nie zmienia to jednak faktu – trzeba ją mieć. W przeciwnym razie grozi nam wysoka kara. Ile kosztują winiety na Słowacji w 2021 roku, na jaki czas można kupić słowacką winietę? Odpowiadamy  

Winiety na Słowacji 2021 r.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 grudnia 2020

Winiety na Słowacji

Granica polsko-słowacka przed nastaniem pandemii była jedną z najczęściej przekraczanych granic przez naszych rodaków. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy miłośników białego szaleństwa przyciągała tam coraz lepsza infrastruktura oraz baza turystyczna. Obecnie, większość osób podróżujących w tamtym kierunku, to osoby wyjeżdżające służbowo na Słowację, lub przejeżdżające ten kraj tranzytem na Węgry, lub do Austrii. Zgodnie z przepisami samochody osobowe mają obowiązek posiadania winiety, która nie ma już formy tradycyjnej naklejki, ale jest jedynie informatycznym wpisem do ewidencji aut, których użytkownicy wnieśli stosowną opłatę. Weryfikacja odbywa się poprzez system kamer, które skanują tablice rejestracyjne i w ten sposób sprawdzają, czy dane auto znajduje się w bazie uprawnionych pojazdów. Jeśli nie, stosowna informacja zostanie przekazana służbom mundurowym, a właściciel samochodu zostanie najpewniej ukarany mandatem.

Ceny autostrad na Słowacji

Musimy pamiętać, że Słowacja posiada zupełnie inny system wnoszenia opłat za podróżowanie siecią autostrad i dróg ekspresowych. O ile w Polsce płacimy na bramkach za przejechane kilometry, o tyle naszych południowych sąsiadów nie interesuje jaki dystans pokonamy na płatnych drogach, musimy jedynie posiadać wykupioną, ważną elektroniczną winietę. To wszystko.

Ceny winiet na Słowacji

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na stronie słowackiego zarządcy systemu opłat drogowych, podobnie jak w poprzednich latach dostępne są trzy rodzaje winiet dla samochodów osobowych.

Winieta roczna ważna jest wg zasady 365+31 dni co oznacza, że jest ważna od 1 stycznia do 31 stycznia roku następnego. To oznacza, że kupując winietę na 2021 rok już teraz, będzie można z niej korzystać aż do 31stycznia 2022 roku. Jej cena wynosi obecnie 50 euro.

Winiety „rocznej” nie należy mylić z winietą 365 dni, która jest ważna właśnie przez taki okres, jednak licząc od dnia wskazanego przez użytkownika. To oznacza, że kupując taką winietę 1 marca, jej ważność dobiegnie końca 28 lutego kolejnego roku. Tego typu winietę również wyceniono na 50 euro.

W przypadku kierowców zainteresowanych krótszym terminem ważności, w grę wchodzi np. 30 dniowa winieta kosztująca 14 euro. Najkrótszy czas, na jaki można wnieść opłatę to 10 dni – co wiąże się z opłatą 10 euro. To bodaj najczęściej kupowane winiety przez polskich podróżnych.

Na jakich drogach obowiązują winiety na Słowacji?

Pełny wykaz dróg, z których korzystanie wiąże się z obowiązkiem posiadania winiety wraz z mapą, znajduje się na oficjalnej stronie zarządcy autostrad oraz dróg ekspresowych na Słowacji.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup elektronicznej winiety za pośrednictwem internetowego portalu www.eznamka.sk, gdzie znajdziemy także oficjalne informacje przetłumaczone na język polski. Można także skorzystać z aplikacji „eznamka” dostępnej w sklepach Google Play oraz AppStore. Winiety dostępne są także na specjalnie oznaczonych stacjach paliw.

Kupując winietę przez internet, należy dokładnie wpisać numer rejestracyjny naszego pojazdu w firmie ciągłej, tzn. bez spacji czy myślników w formacie AA1234A lub AAA33AA. W przeciwnym razie elektroniczny system zczytujący numery z tablic może nie przyporządkować ich do wpisu prawidłowo dokonanej opłaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!