LOT uratowany. Otrzyma dużą pomoc

Narodowy przewoźnik uratowany? Dostanie prawie 3 mld złotych

LOT uratowany. Otrzyma dużą pomoc
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 grudnia 2020

Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymają 2,9 mld pakietu pomocowego. Komisja Europejska i polski rząd zaakceptowały pakiet pomocowy.

Pomoc dla polskiego przewoźnika składa się z dwóch części. Pierwsza to pożyczka w kwocie 1,8 mld złotych, a druga to 1,1 mld złotych na podwyższenie kapitału zakładowego. LOT zobowiązał się do tego, że większą część pomocy spłaci razem z odsetkami. Finansowania udziela Państwowy Fundusz Rozwoju.

Pomoc dla polskiej linii lotniczej możliwa jest m.in.  dlatego, że jeszcze przed pandemią firma zanotowała znaczący wzrost zyskowności, a także liczby przewiezionych pasażerów.

Przez cztery lata firma dwukrotnie zwiększyła skalę działalności, prawie podwoiła liczbę nowych samolotów i stworzyła 80 nowych połączeń.

To wszystko powoduje, że nawet w tak trudnych czasach spółka jest w stanie uzyskać finansowanie.

Prezes LOT, Rafał Milczarski przekonywał w mediach, że główny koszt linii lotniczych stanowią opłaty leasingowe za samoloty. Te opłaty są regulowane dla rzecz zagranicznych instytucji finansowych.

- Linia lotnicza jest napędem dla gospodarki, turystyki i gwarancją bezpieczeństwa logistycznego państwa. Przed pandemią, z roku na rok notowaliśmy wzrosty niemal w każdej kategorii i wypracowywaliśmy rekordowe zyski. Wiemy, jak wrócić na ścieżkę intensywnego rozwoju i to zrobimy – dodał Rafał Milczarski, prezes LOT, cytowany w mediach.

Branża lotnicza w pandemii

Na skutek pandemii pasażerski ruch lotniczy został bardzo ograniczony. W połowie marca na trzy miesiące zamknięto całkowicie wszystkie loty pasażerskie. Potem przyszły ograniczenia letnie i jesienne. Szacunki IATA, organizacji zrzeszającej przewoźników lotniczych, mówią o stratach w branży na poziomie 118 mld dolarów. W przyszłym roku straty mają wynieść 38 mld dolarów.

LOT nie jest pierwszą linią lotniczą, która otrzymała wsparcie. Rządy poszczególnych krajów pomagały też swoim narodowym liniom lotniczym.

Sektor lotniczy generuje w Polsce ok. 242 tys. miejsc pracy oraz 2,4 proc. PKB.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!