Austria, Czechy, Niemcy – zasady przekroczenia granicy
Nie tylko w Polsce, okres świąteczno-noworoczny upływa pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Poniżej wymienimy największe utrudnienia, z jakimi trzeba się liczyć, podróżując do często odwiedzanych przez Polaków państw członkowskich Unii Europejskiej. MSZ apeluje o zrezygnowanie z podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
- Anna Malinowska
- /
- 21 grudnia 2020
Zasady wjazdu do Austrii
Z koniecznością odbycia dziesięciodniowej kwarantanny muszą liczyć się Polacy podróżujący do Austrii. Polska nie jest bowiem zaliczona przez służby sanitarne tego kraju do tzw. państw bezpiecznych. Wszystkie aktualne informacje oraz formularze, które należy wypełnić przed przyjazdem, znajdują się na stronie Ambasady RP w Wiedniu.
Kwarantanna może zostać uznana za zakończoną, jeśli najwcześniej w piątym dniu po wjeździe na teren Austrii zostanie wykonany test na obecność koronawirusa, a jego wynik będzie negatywny. Warunkowo, kwarantannę można zakończyć jeśli chcemy opuścić Austrię. Należy jednak zapewnić, że ryzyko infekcji przy wyjeździe z tego kraju jest zredukowane do minimum.
Rząd w Wiedniu pozwala na wjazd do Austrii z zaświadczeniem lekarskim, które potwierdza ujemny wynik testu na obecność wirusa w przypadku podróży służbowej, misji humanitarnej, opiekunów osób podróżujących w celach medycznych (np. na zabiegi czy operacje), pilnego obowiązku urzędowego (np. rozprawa w sądzie) etc.
PILNE! Rząd zawiesza loty z Wielkiej Brytanii – od kiedy? Mikołaj Frączak
Zasady wjazdu do Czech
Od 18 grudnia 2020 roku, w Czechach obowiązuje ograniczenie swobodnego przemieszczania się osób. Zgodnie z systemem „Semafor”, Polska znajduje się w kategorii krajów wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Wjazd do Czech jest możliwy, tylko w uzasadnionych przypadkach, takich jak leczenie lub podróż służbowa i to pod warunkiem posiadania ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Każdy przyjazd na więcej niż 24 godziny wiąże się z koniecznością wypełnienia tzw. elektronicznego formularza lokalizacyjnego na stronie internetowej https://plf.uzis.cz/ oraz posiadania negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany najwcześniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy Republiki Czeskiej. Inną możliwością jest poddanie się badaniu na miejscu w ciągu 5 dni oraz przedłożenia wyniku badania do czeskiego odpowiednika sanepidu. Jeśli tego nie zrobimy, musimy poddać się kwarantannie.
Z wyżej wymienionych obowiązków zwolnieni są pracownicy transportu międzynarodowego. Powinni jednak wypełnić specjalny formularz, który znajduje się na stronie https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx.
Przejazd tranzytem jest możliwy w ciągu 12 godzin. Dopuszczalne są także podróże nie dłuższe niż doba z ważnych powodów zdrowotnych, rodzinnych czy służbowych. Nie wystarczy jednak ustna deklaracja. Dobrze jest posiadać dokument, który potwierdzi w razie kontroli cel przyjazdu na teren Czeskiej Republiki.
Ułatwiony przyjazd mają także pracownicy transgraniczni, którzy powinni wcześniej wypełnić formularz na stronie: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx . Podobne uprawnienia mają uczniowie i studenci, którzy regularnie przekraczają czeską granicę, przynajmniej raz w tygodniu.
Zasady wjazdu do Niemiec
Zgodnie z niemieckimi wytycznymi, teren całej Polski jest uznawany za obszar o podwyższonym ryzyku. W związku z tym udając się do Niemiec, należy wiedzieć o dziesięciodniowej kwarantannie oraz obowiązku wypełnienia „Cyfrowej Deklaracji Wjazdowej” znajdującej się na specjalnej stronie internetowej https://www.einreiseanmeldung.de/#/. Strona jest przygotowana także w wersji polskojęzycznej. Niemcy nie prowadzą aktualnie żadnej kontroli granicznej. Pojazdy mogą być jednak skontrolowane w dowolnym miejscu przez służby mundurowe.
Elektronicznej rejestracji nie muszą dokonywać osoby, które przejeżdżają przez teren Republiki Federalnej Niemiec tranzytem, podróżują w ramach procedury małego ruchu granicznego nietrwającego dłużej niż dobę, a także kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych przewożących ludzi lub towary.
Elektronicznej rejestracji podlegają także Ci obywatele Polski, których przepisy krajów związkowych zwalniają z obowiązku odbycia kwarantanny.
Jaki informuje portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych „W ruchu przygranicznym z Polską występują dodatkowe ograniczenia w przypadku wjazdu na teren Brandenburgii, Meklemburgii — Pomorza Przedniego oraz Saksonii. Do Meklemburgii — Pomorza Przedniego, a od 16.12.2020 r. również do Brandenburgii, nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego. Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu). Wjazd do Berlina do 24 godzin bez kwarantanny jest możliwy”.
Z uwagi na dynamiczną sytuację, osoby planujące wyjazd do Niemiec powinny odwiedzić przed wyjazdem stronę www.msz.gov.pl lub strony ambasady RP w Berlinie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.