Wjazd do Polski po 28 grudnia – będzie kwarantanna?

Dziesięciodniowa kwarantanna dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązywała od 28 grudnia do 17 stycznia – wynika z zapowiedzi rządu.

Wjazd do Polski po 28 grudnia – będzie kwarantanna?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 grudnia 2020

Kto obecnie podlega kwarantannie po przyjeździe do Polski?

Do 27 grudnia dziesięciodniową kwarantannę muszą odbyć osoby, które przyjeżdżają do Polski spoza Unii Europejskiej. W przypadku transportu lądowego mowa zatem o Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Ukrainie. Przepis ten dotyczy także granic morskich oraz portów lotniczych. Zasada ta nie jest jednak generalna, bowiem istnieje od niej bardzo dużo wyjątków np. dotyczących obywateli polskich, UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub członków ich rodzin, a także uczniów, studentów i naukowców kształcących się na terenie naszego kraju. Restrykcje nie dotyczą także tych cudzoziemców, którzy posiadają aktualne zezwolenie na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE.

Przyjazd do Polski w czasie narodowej kwarantanny

Zgodnie z decyzją rządu, w dniach 28 grudnia 2020 – 17 stycznia 2021 wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna, co zmieni zasady dotyczące wjazdu osób do Polski. Zgodnie z przepisami wszystkie osoby, które wjadą do kraju transportem zorganizowanym, będą musiały poddać się obowiązkowej dziesięciodniowej samoizolacji. Dotyczy to zatem osób korzystających z transportu lotniczego, morskiego oraz lądowego np. autobusem czy pociągiem.

W Warszawie w 2021 zapłacimy więcej za parkowanie. Od stycznia duże zmianyW Warszawie w 2021 zapłacimy więcej za parkowanie. Od stycznia duże zmiany Jan Wróblewski

Kwarantanna dla osób przyjeżdżających nie tylko w Polsce

Podobne przepisy zostały już wprowadzone także w innych krajach w Europie i to już na okres świąt Bożego Narodzenia. Ma to związek z obawami przed prognozowaną trzecią falą zakażeń koronawirusem. Nie wiadomo jeszcze, jak poszczególne rządy zareagują na nową odmianę wirusa, jaką stwierdzono na Wyspach Brytyjskich. Kilka krajów już wprowadziło obostrzenia dotyczące transportu ze Zjednoczonego Królestwa. Loty z Wielkiej Brytanii zostały lub zostaną wstrzymane w najbliższych godzinach przez takie kraje, jak Polska, Niemcy, Belgia czy Holandia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!