Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Co zrobić, żeby zwiększyć świadczenia? Przede wszystkim musimy mieć ku temu podstawy, np. dodatkowe zarobki. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby podwyższyć swoją emeryturę.  

Jak podwyższyć swoją emeryturę?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 30 grudnia 2020

Jak ponownie przeliczyć emeryturę?

W celu ponownego przeliczenia emerytury należy złożyć specjalny wniosek w tej sprawie. Warto wiedzieć, że w przypadku gdy nowa kwota okaże się mniej korzystna od poprzedniej, ZUS nie obniży nam świadczenia. Ponadto w przypadku tzw. emerytur zreformowanych ZUS dolicza również składki, które zostały odprowadzone już po przyznaniu emerytury. 

Przeliczeniu mogą podlegać następujące emerytury:

  • wcześniejsze,

  • przyznane w wieku powszechnym,

  • częściowe,

  • pomostowe.

Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Innym sposobem na podwyższenie emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego, który można przeliczyć np. z powodu  urlopu wychowawczego.

Oprócz tego możemy sprawdzić, czy podczas wyliczania kapitału zostały przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. Ma to związek z sytuacją, w której nie jesteśmy udokumentować zarobków z wcześniejszych lat. Może to być spowodowane np. likwidacją zakładu pracy i brakiem odpowiednio zarchiwizowanych danych.

Warto przypomnieć, że przed 2009 r. ZUS w takich przypadkach przyjmował tzw. wynagrodzenia „0”. Oznaczało to, że mógł on zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem przewidzianym za pracę na umowie o pracę. Jeśli jednak uzyskamy lub odnajdziemy dokumenty potwierdzające wysokość naszego wynagrodzenia  za wcześniejsze lata, to przeliczenie zarobków może realnie wpłynąć na wysokość naszej emerytury.

Innym sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia. Chodzi o dane statystyczne, które określają średnią liczbę miesięcy życia, jakie pozostały osobom po osiągnięciu danego wieku. Dane ogłaszane są co roku w tzw. tablicy średniego trwania życia. Stanowi ona podstawę przyznawania emerytur dla wniosków zgłoszonych od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Jako emeryt możemy złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury pod warunkiem, że dotąd nie skorzystaliśmy z tej możliwości.

Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach, oraz osób, które składały wniosek o emeryturę już po ukończeniu wieku emerytalnego.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć w określonych terminach. 

W przypadku:

  • pracujących emerytów, pobierających „stare emerytury” – po zakończeniu kwartału kalendarzowego,

  • osób, którym ZUS wypłaca „nowe emerytury” – minimum po upływie roku

  •  w innych, pozostałych przypadkach – w każdym momencie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!