Dotacje na działalność gospodarczą bardziej dostępne. Są zmiany w prawie

Nowelizacja rozporządzenia regulacji związanych z aktywizacją osób bezrobotnych planuje na styczeń 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – poinformował resort. Najnowsze plany zakładają wsparcie także dla osób, które w ubiegłym roku prowadziły działalność, ale zrezygnowały z niej z powodu pandemii.

Dotacje na działalność gospodarczą bardziej dostępne. Są zmiany w prawie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 stycznia 2021

Warunek nieprowadzenia działalności przez ostatnie 12 miesięcy – zniesiony

Jak zapowiada ministerstwo, planowana na styczeń 2021 roku nowelizacja ma nieść warunek  nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy dla ubiegających się o środki na podjęcie działalności gospodarczej. Jest tutaj tylko jedno zastrzeżenie: zakończenie wykonywanej dotąd działalności musiało nastąpić w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii COVID-19 i powinno mieć związek z wystąpieniem tego stanu.

To oznacza, że o wszelkiego rodzaju dotacje, na nowy biznes będą mogły starać się osoby, które w 2020 roku były przedsiębiorcami, a obecnie znalazły się na bezrobociu. Obecne przepisy zdecydowanie uniemożliwiają przeprowadzenie tego typu działań w związku z warunkiem nieprowadzenia działalności przez ostatni rok. Teraz ta poważna przeszkoda ma zostać zniesiona – wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Łatwiejsza refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Ta sama nowelizacja ma znieść warunek niezmniejszania wymiaru czasu pracy zatrudnionych w okresie sześciu miesięcy poprzedzających złożenie wniosków dla firm, które ubiegają się o refundację kosztów wyposażenia bądź doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego.

Zmiana spowoduje, że nowe miejsca pracy z refundacją będą mogły powstawać także w firmach, które w ostatnim półroczu przechodziły problemy i były zmuszone ograniczyć wymiar pracy swoich pracowników.

Możliwość zawieszenia działalności, która otrzymała wsparcie

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wspomina jeszcze o jednym istotnym ułatwieniu „w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej założonej dzięki jednorazowym środkom na podjęcie działalności gospodarczej, przyznawanym przez powiatowe urzędy pracy”. Jak zaznacza resort, pojawi się bowiem  „możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, a także możliwość kontynuacji umowy w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego”.     

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u
ZUS

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u

Policjanci z Krakowa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej rozpracowali 11-osobową grupę przestępczą, która oszukiwała Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej członkowie najpierw zakładali fikcyjne...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!