Czy mróz może uszkodzić komputer?

Służbowy laptop w torbie na ramie często towarzyszy nam w trakcie podróży do i z pracy. Jeżeli zimą chodzimy do biura pieszo lub korzystamy z komunikacji miejskiej, często narażamy się na poważne koszty naprawy oraz utratę zapisanych na dysku danych. Mało osób wie, jak wiele ryzykuje wystawiają sprzęt elektroniczny na działanie ujemnych temperatur. Czy mróz może zniszczyć komputer? Odpowiadamy.

Czy mróz może uszkodzić komputer?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 stycznia 2021

Mróz a utrata danych w komputerze

Meteorolodzy zapowiadają prawdziwą zimę. Jeśli ich prognozy się sprawdzą, niebawem serwisy komputerowe znów będą miały pełne ręce roboty, przyznaje pan Adam informatyk i elektronik z jednego ze stołecznych punktów napraw laptopów. — Nawet jeśli przenosimy komputer w naramiennej torbie, wystawiamy go na działanie niskich temperatur. Niestety to rosyjska ruletka. W ten sposób, w nieoczekiwanym momencie możemy nieodwracalnie stracić dane z dysku lub całkowicie popsuć sprzęt – mówi.

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro tyle razy się udało, a mróz nie uszkodził komputera, z  pewnością się to nie stanie. Niestety pewność w tym zakresie mogą mieć jedynie właściciele droższych i odpowiednio zabezpieczonych modeli. Ale o tym za chwilę.

Jest jednak sposób by ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia. Jeśli nasz laptop był wystawiony przez dłuższy czas na działanie niskich temperatur, po wejściu do ciepłego biura powinniśmy odczekać, nawet 10-20 minut, aż poczujemy, że temperatura obudowy powróciła do poziomu „pokojowego”. Dopiero wtedy możemy włączyć komputer.

Czy mróz może uszkodzić komputer?

Pan Adam porównuje taką sytuację do wejścia w mroźny dzień do ciepłego pomieszczenia prosto z dworu. Jeżeli mamy okulary, szybko się zaparują. To samo dzieje się we wnętrzu naszego komputera, a jak wiadomo wilgoć nie służy skomplikowanym elektronicznym układom, w tym także nośnikom danych. Wystarczy pośpieszne włączenie zasilania, by doszło do błyskawicznego spalenia kluczowych elementów laptopa.

Jak chronić laptopa przed skutkami mrozu?

Oprócz przytoczonego przed chwilą zalecenia, polegającego na odczekaniu kilkunastu minut przed włączeniem komputera, warto przenosić go w specjalnych i szczelnych futerałach. Choć i w takiej sytuacji nie jest zalecane natychmiastowe włączenie przycisku „power”.

Jakie komputery dobrze znoszą różnicę temperatur?

Na rynku są dostępne laptopy spełniające np. wymagające normy narzucone przez amerykańską armię. Próżno jednak szukać takich modeli na budżetowej półce cenowej. Znajdziemy je jednak wśród wielu wersji biznesowych, które cechują dodatkowe zabezpieczenia, uszczelnienia etc. Szczegółowe zakresy akceptowalnych temperatur dla konkretnego sprzętu powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi lub specyfikacji na stronie producenta.

Mróz a dane na przenośnym dyskusyjna

Jeżeli nosimy przy sobie jedynie przenośny dysk z danymi, powinniśmy zadbać, by był on odpowiednio zabezpieczony. Również tego typu urządzeń nie wolno włączać bezpośrednio po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Szczególnie dotyczy to starszych modeli. Każdy dysk przed schowaniem do torby, warto owinąć grubym materiałem – może być to np. szalik. Jeżeli będzie on szczelnie otulony, ryzyko utraty danych będzie raczej zerowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u
ZUS

Nawet 10 lat więzienia za oszukiwanie ZUS-u

Policjanci z Krakowa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej rozpracowali 11-osobową grupę przestępczą, która oszukiwała Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jej członkowie najpierw zakładali fikcyjne...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!