COVID-19: w 2020 roku dwa razy więcej firm założono przez internet

600 tys. zmian w rejestrze CEIDG wpłynęło w 2020 roku przez internet, a o 60% wzrosła liczba odwiedzających rządowe stron dedykowane biznesowi – wynika z danych przedstawionych przez resort rozwoju. Zagrożenie COVID-19 przyspieszyło jeszcze jedną tendencję. W ubiegłym roku założono dwa razy więcej firm przez internet.

COVID-19: w 2020 roku dwa razy więcej firm założono przez internet
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2021

Sprawy urzędowe w sieci

Jak mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek „Tylko w grudniu 2020 r. 53,5 proc. z prawie 19,2 tys. wniosków dotyczących rejestracji działalności gospodarczej zostało złożonych online, a z prawie 88 tys. wniosków ws. zmiany istniejących wpisów 57,2 proc. wpłynęło przez Internet.”

Z danych resortu wynika, że w całym 2020 roku do rejestru CEIDG za pośrednictwem internetu wpłynęło ponad 109 tys. wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej. Jest to o 71% lepszy wynik niż w 2019 r. kiedy licznik zatrzymał się na 64,1 tys. Dwukrotnie wzrósł odsetek wniosków online. O ile w 2019 roku było to 21%, o tyle w ub.r. wskaźnik ten wyniósł 42%.

Zmiany w CEIDG przez internet

Ciekawie wyglądają także statystyki wykorzystania elektronicznych usług np. do zmiany danych swoich firm. W 2020 roku liczba takich wniosków wyniosła 599 tys., a to dwukrotnie lepszy wynik niż w 2019 roku.

Ubiegły rok przejdzie do historii jak „czas pracy zdalnej”. Odbiło się to także na metodach kontaktu z urzędami. O ile dwa lata temu zdalnie kontaktowało się 28% przedsiębiorców, o tyle w ubiegłym roku była to już prawie połowa, a dokładnie 48%. „Dla wielu firm działanie w trybie zdalnym stało się w ostatnim czasie codziennością. I nie chodzi tylko o kontakty z klientami, ale także o wewnętrzne, codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw, kontakty pomiędzy pracownikami i między firmami a bankami czy urzędami” — komentuje wiceminister Robert Tomanek.

Załatwianie spraw firmowych przez internet

Według ministerstwa rozwoju w ubiegłym roku przedsiębiorcy złożyli łącznie 355 tys. wniosków przez dedykowany im portal biznes.gov.pl. To o 317% (!) więcej niż w 2019 roku. Najczęściej tę drogę wybierają osoby, które potrzebują zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami, zmianę danych firmy w CEIDG oraz poprzez usługi związane ze sprawami fiskalnymi.

Według prognoz amerykańskich analityków do końca tej dekady w krajach rozwiniętych, sprawy załatwiane w urzędach w sposób konwencjonalny będą marginesem oscylującym maksymalnie wokół kilku procent całkowitej ich liczby. Pod tym względem najszybszy rozwój jest spodziewany w Europie oraz niektórych krajach Dalekiego Wschodu jak Japonia czy Korea Południowa. Trwająca pandemia jedynie przyspieszyła ten proces, a wielu interesantów (w tym głównie przedsiębiorców) przekonało się do zdalnej formy kontaktu z urzędami oraz cyfrowej wymiany dokumentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!