Rozwój usług rolniczych – nowy termin wniosków

Do 15 lutego 2021 roku wydłużono termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”  — poinformował resort rolnictwa.  Zgodnie z wcześniejszą informacją, nabór miał kończyć się 13 stycznia. Ministerstwo daje jednak dodatkowy czas dla chętnych.

Rozwój usług rolniczych – nowy termin wniosków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 stycznia 2021

Pieniądze na usługi rolnicze

Jak informuje resort rolnictwa, wsparcie adresowane jest do już działających na wsi firm, które świadczą usługi na rzecz rolników. Teraz mogą rozwinąć swoją działalność dzięki dofinansowaniu, które może wynieść nawet pół miliona złotych.

Gdzie składać wnioski na usługi rolnicze?

Właściwymi adresatami wniosków o dofinansowanie są oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działające w danym województwie. Dokumenty może złożyć sam zainteresowany jak i osoba przez niego upoważniona. Inną drogą jest przesłanie wniosku przesyłką rejestrowaną Poczty Polskiej lub elektronicznego dokumentu poprzez platformę ePUAP.

Pieniądze z PROW

W ramach wsparcia „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” można uzyskać pieniądze pochodzące z puli unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.  Może się o nie starać osoba fizyczna, prawna jak i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej i jako mikro- bądź małe przedsiębiorstwo rolne, ma dwuletnie doświadczenie w zakresie minimum jednego obszaru określonego w poniższych kodach PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) – cytujemy za stroną resortu rolnictwa:

- 01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną; — 01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich; — 01.63.Z – Działalność usługowa następująca po zbiorach.

Na co pieniądze z PROW?

W przypadku pomocy „Rozwój usług rolniczych” można otrzymać nawet 50% kosztów kwalifikowanych, do których zaliczany jest zakup bądź leasing zakończony przeniesieniem prawa własności nowych maszyn oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolnej. W plan inwestycyjny można wpisać także potrzebną aparaturę pomiarową i kontrolną, sprzęt komputerowy oraz niezbędne oprogramowanie potrzebne w tego typu firmach.

Regulamin wsparcia zezwala także na sfinansowanie wdrożenia systemów zarządzania jakością oraz opłaty za patenty i licencje.

Ważne! Należy pamiętać, że dofinansowanie nie obejmuje zakupu nieruchomości, a także jakichkolwiek rzeczy z rynku wtórnego. Pomoc nie należy się także do refundacji kosztów robót budowlanych, leasingu zwrotnego oraz podatku od towarów i usług (VAT).

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!