Zwolnienie ze składek ZUS. To już ostatni dzwonek

Firmy, które chcą zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach rządowej tarczy, muszą się pospieszyć. To ostatni dzwonek, przypomina ZUS. Termin składania dokumentów mija w piątek 15 stycznia 2021 r.  

Zwolnienie ze składek ZUS. To już ostatni dzwonek
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 stycznia 2021

Pomoc dla firm w czasie pandemii

Przedsiębiorcy prowadzący hotele, pensjonaty, kwatery oraz organizatorzy turystyki mogą złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązkowych składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Warunkiem jest zachowanie terminu, który upływa w piątek, 15 stycznia.

Zwolnienie ze składek – kody PKD

Czasu na złożenie dokumentów nie było zbyt wiele. Nabór wniosków ruszył tuż przed Nowym Rokiem, 30 grudnia ub.r. Od tego czasu płatnicy, których przeważająca działalność zgodnie z PKD została oznaczona kodami: 55.10.Z (tj. hotele i podobne obiekty zakwaterowania) lub 79.12.Z (tj. działalność organizatorów turystyki) mają możliwość wystąpienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za wymienione miesiące.

Kto zostanie zwolniony ze składek?

W tym przypadku oprócz wymienionych kodów PKD jako przeważającej działalności, przedsiębiorcy planujący skorzystanie z pomocy muszą spełnić jeszcze trzy warunki. Po pierwsze, musieli być zgłoszeni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnicy składek jeszcze przed 30 czerwca 2020 roku. Po drugie, ich przychód z działalności uzyskany w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który złożą swój wniosek, musi być niższy o 75% wobec wyniku odnotowanego w tym samym miesiącu rok wcześniej. Trzecim warunkiem jest złożenie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za wspomniane miesiące ub.r. do końca października 2020. Wyjątkiem są te podmioty, które zostały zwolnione z tego obowiązku.

Zwolnienie ze składek – jak złożyć wniosek?

Jak informuje ZUS, wniosek, który otwiera drogę do zwolnienia ze składek, należy złożyć wyłącznie drogę elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Właściwy dokument w tej sprawie został oznaczony kodem RDZ-B.

Co daje zwolnienie ze składek?

Przedsiębiorcy, których wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaną zwolnieni z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych za trzy wyżej wspomniane miesiące.

Oczywiście pomoc dotyczy także tych, którzy już opłacili składki, ale spełniają warunki do zwolnienia z obowiązku ich opłacania. W takim wypadku, płatnik otrzyma informację o zwolnieniu i wówczas można wystąpić z wnioskiem o zwrot wpłaconej sumy. Jest jednak jeden warunek – nie można mieć na koncie w ZUS żadnych zaległości!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!