Przenoszenie numerów między operatorami komórkowymi ciągle popularne

Aż 377 tysięcy numerów w IV kwartale 2020 zostało przeniesionych do innych operatorów – podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najwięcej na „przeprowadzkach” abonentów skorzystał Orange Polska, straciła zaś spółka P4 – operator sieci Play.

Przenoszenie numerów między operatorami komórkowymi ciągle popularne
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 stycznia 2021

Przenoszenie numeru w Polsce

Jak wynika ze statystyk Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), tylko w czwartym kwartale Polacy przenieśli 377 tys. numerów. Jeśli założymy, że każdy z nich był używany przez jedną osobę, zmiany dotyczyły większej populacji, niż liczba mieszkańców Lublina czy Bydgoszczy i prawie takiej samej jak w przypadku Szczecina. To pokazuje, że wielu konsumentów decyduje się na poszukiwanie lepszych ofert i korzysta ze swoich praw, zmieniając operatora, a jednocześnie pozostawiając stary numer przy sobie.

Dane są bardzo wiarygodne, bowiem pochodzą z systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych, które są zarządzane przez szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zmiana operatora komórkowego w Polsce

Wynik, choć imponujący i porównywalny do odczytu z trzeciego kwartału 2020 roku jest jednak niższy o 30 tys. numerów od liczby przeniesień numerów w analogicznym okresie 2019 roku, kiedy liczba migrujących numerów przekroczyła 410 tys.

Kto zyskuje, a kto traci na zmianie operatora?

Biorąc pod uwagę czterech głównych operatorów komórkowych w Polsce, bilans przeniesień numerów netto okazał się w przypadku dwóch firm bardzo korzystny. W ten właśnie sposób Orange Polska zyskało na czysto ponad 14 tys. nowych abonentów. Dwa razy gorszym odczytem, ale wciąż dodatnim może pochwalić się Plus (7 tys.). Pod kreską w tym zestawieniu znalazł się T-Mobile (utrata 5 tys. numerów) oraz P4, czyli operator najmłodszej polskiej sieci Play, który stracił aż 55 tys. kart SIM.

Przenoszenie numerów w sieciach stacjonarnych

W przypadku sieci stacjonarnych również mamy do czynienia z migracjami abonentów, co ciekawe, wyższymi niż rok temu. W czwartym kwartale w tym sektorze telekomunikacji przeniesiono aż 158 tys. numerów, co daje wynik 100 tys. wyższy niż w trzecim kwartale oraz o ponad 46 tys. wyższy niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!