Przenoszenie numerów między operatorami komórkowymi ciągle popularne
Aż 377 tysięcy numerów w IV kwartale 2020 zostało przeniesionych do innych operatorów – podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Najwięcej na „przeprowadzkach” abonentów skorzystał Orange Polska, straciła zaś spółka P4 – operator sieci Play.

- Martyna Kowalska
- /
- 14 stycznia 2021
Przenoszenie numeru w Polsce
Jak wynika ze statystyk Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), tylko w czwartym kwartale Polacy przenieśli 377 tys. numerów. Jeśli założymy, że każdy z nich był używany przez jedną osobę, zmiany dotyczyły większej populacji, niż liczba mieszkańców Lublina czy Bydgoszczy i prawie takiej samej jak w przypadku Szczecina. To pokazuje, że wielu konsumentów decyduje się na poszukiwanie lepszych ofert i korzysta ze swoich praw, zmieniając operatora, a jednocześnie pozostawiając stary numer przy sobie.
Dane są bardzo wiarygodne, bowiem pochodzą z systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych, które są zarządzane przez szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Zmiana operatora komórkowego w Polsce
Wynik, choć imponujący i porównywalny do odczytu z trzeciego kwartału 2020 roku jest jednak niższy o 30 tys. numerów od liczby przeniesień numerów w analogicznym okresie 2019 roku, kiedy liczba migrujących numerów przekroczyła 410 tys.
Kto zyskuje, a kto traci na zmianie operatora?
Biorąc pod uwagę czterech głównych operatorów komórkowych w Polsce, bilans przeniesień numerów netto okazał się w przypadku dwóch firm bardzo korzystny. W ten właśnie sposób Orange Polska zyskało na czysto ponad 14 tys. nowych abonentów. Dwa razy gorszym odczytem, ale wciąż dodatnim może pochwalić się Plus (7 tys.). Pod kreską w tym zestawieniu znalazł się T-Mobile (utrata 5 tys. numerów) oraz P4, czyli operator najmłodszej polskiej sieci Play, który stracił aż 55 tys. kart SIM.
Przenoszenie numerów w sieciach stacjonarnych
W przypadku sieci stacjonarnych również mamy do czynienia z migracjami abonentów, co ciekawe, wyższymi niż rok temu. W czwartym kwartale w tym sektorze telekomunikacji przeniesiono aż 158 tys. numerów, co daje wynik 100 tys. wyższy niż w trzecim kwartale oraz o ponad 46 tys. wyższy niż w analogicznym okresie 2019 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.