Kwalifikacja wojskowa 2021

Pandemia koronawirusa wpłynęła na organizację tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Jak będzie wyglądała kwalifikacja wojskowa 2021? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej już zdecydowało o szczegółach.

Kwalifikacja wojskowa 2021
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 stycznia 2021

Nowe zasady kwalifikacji wojskowej

W związku z trwającą pandemią wirusa SARS-CoV-2 wprowadzone zostaną nowe zasady przeprowadzania kwalifikacji wojskowej w 2021 roku. Zgodnie z aktualnymi planami ma się ona odbyć między kwietniem a lipcem lub sierpniem a listopadem br. Każdy wojewoda będzie mógł wybrać dogodny termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. Może także zdecydować się na oba przedziały czasowe.

Kiedy i gdzie odbędzie się kwalifikacja wojskowa?

Zgodnie z rozporządzeniem tegoroczna kwalifikacja wojskowa może odbyć się między 7.04. a 23.07.2021 lub 09.08 a 19.11.2021 roku w całym kraju. Będzie zorganizowana przez około 400 powiatowych komisji lekarskich, które zostaną powołane przez wojewodów.

Jak wyjaśnia w komunikacie  MSWiA „Tegoroczne zmiany w terminach przeprowadzania kwalifikacji wojskowej związane są z panującą pandemią koronawirusa i m.in. tym, że lekarze oraz pozostały personel medyczny odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, jest obecnie skierowany do walki z COVID-19”

Kto zostanie wezwany do kwalifikacji wojskowej?

Wezwania do kwalifikacji wojskowej w 2021 roku mogą się spodziewać mężczyźni urodzeni w 2002 roku, oraz mężczyźni urodzeni między 1997 a 2001 rokiem, którzy nie posiadają jeszcze przyznanej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwane zostaną także osoby z roczników 2000 i 2001, wobec których w ostatnich latach orzeczono czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej z powodów zdrowotnych.

Kobiety a kwalifikacja wojskowa

Jak informuje w komunikacie MSWiA, do kwalifikacji zostaną wezwane „kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej”

Do kwalifikacji mogą być także wezwane pełnoletnie osoby, które ochotniczo zgłaszają się do pełnienia służby w polskiej armii.

Co potrzebne podczas kwalifikacji wojskowej

Jeżeli jest to pierwszy udział w kwalifikacji wojskowej, należy posiadać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi tożsamość (np., paszport), dokumentację medyczną, fotografię 35mm x 40mm do książeczki wojskowej oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Osoby, dla których jest to kolejna kwalifikacja, muszą zabrać ze sobą książeczkę wojskową oraz wyniki specjalistycznych badań wykonanych w ostatnim czasie. Pełna treść rozporządzenia ws. kwalifikacji w 2021 roku znajduje się tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!