Zaświadczenie o niekaralności przez internet – jak uzyskać?

W wielu sytuacjach może być nam potrzebne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, które w przypadku wielu stanowisk jest warunkiem koniecznym w procesie rekrutacyjnym. Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności przez internet i kto może skorzystać z takiej możliwości? Podpowiadamy.

Zaświadczenie o niekaralności przez internet – jak uzyskać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 stycznia 2021

Wniosek o zaświadczenie o niekaralności

Uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) wymaga złożenia wniosku o udzielenie informacji o samym sobie. Mogą to zrobić także obywatele innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. KRK jest w stanie sprawdzić ich dane także w rejestrach działających w kraju jego pochodzenia.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności w internecie?

Pamiętajmy, że takie zaświadczenie możemy uzyskać jedynie we własnym imieniu. Nie możemy wnioskować o tego typu informacje w imieniu osoby trzeciej, nawet na jej wyraźną prośbę.

Aby uzyskać zaświadczenie, należy założyć konto na stronie Krajowego Rejestru Karnego. Możemy to zrobić tutaj. Będzie potrzebny do tego kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub e-dowód osobisty. Dokument, który otrzymamy w formacie.xml można zapisać na swoim komputerze. Zaświadczenia są wysyłane w ciągu siedmiu dni od daty złożenia wniosku.

Szczepienia przeciw COVID-19 – jak się zapisać?Szczepienia przeciw COVID-19 – jak się zapisać? Martyna Kowalska

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności?

Za zaświadczenie o niekaralności zapłacimy 20 złotych. Opłatę należy wnieść wyłącznie przez system e-KRK. Z opłaty zwolnione są osoby, które w charakterze wolontariatu zamierzają zostać wychowawcą lub kierownikiem obozu czy kolonii dla dzieci i młodzieży. Konieczne jednak jest pismo od organizatora takiej imprezy turystycznej, który potwierdzi cel wystawienia zaświadczenia.

Jakie informacje są w Krajowym Rejestrze Karnym?

Krajowy Rejestr Karny jest zbiorem danych o osobach, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu. Mowa tutaj o różnych przestępstwach, w tym także skarbowych. Można znaleźć tam także informacje o obywatelach, przeciwko którym prawomocnie, lecz warunkowo, umorzono postępowanie karne.

KRK dysponuje danymi osób, które są obywatelami polskimi, ale zostały prawomocnie skazane przez wymiar sprawiedliwości innych państw. Można tam znaleźć również informacje o obywatelach, wobec których w sposób prawomocny orzeczono środki zabezpieczające oraz o nieletnich, objętych środkami wychowawczymi, poprawczymi lub wychowawczo-leczniczymi.

Rejestr posiada także dane osób prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu, poszukiwanych listami gończymi oraz tymczasowo aresztowanych.

KRK to także pełna baza danych o osobach odbywających karę dożywotniego więzienia, 25 lat więzienia, więzienia, aresztu wojskowego, aresztu oraz zastępczej kary pozbawienia wolności. Znajdują się tam również informacje o osobach poniżej 18. roku życia, które trafiły do schronisk dla nieletnich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.