COVID-19: Ilu nauczycielom wykonano testy? Ile pozytywnych?

Uczniowie klas I-III jako pierwsi powrócili do szkolnych ławek po edukacyjnym lockdownie, który w ich przypadku trwał od 9 listopada. Do pracy powrócili też nauczyciele nauczania początkowego. Ilu nauczycielom wykonano testy? Ile z nich jest pozytywnych? Znamy oficjalną odpowiedź ministerstwa edukacji i nauki na te pytania.

COVID-19: Ilu nauczycielom wykonano testy? Ile pozytywnych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 stycznia 2021

Testy COVID-19 dla nauczycieli

136 tysięcy wymazów w ramach ogólnopolskiej akcji testowania nauczycieli oraz pracowników administracyjnych szkół wykonano w całym kraju między 11 a 17 stycznia. Akcja została zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Znane są już wyniki 134 tysięcy pedagogów i pracowników oświaty.

Ilu nauczycieli z pozytywnym wynikiem testu?

Jak wynika z informacji przedstawionej przez resort edukacji, obecność koronawirusa stwierdzono u 2591 osób. To oznacza, że zakażony był co pięćdziesiąty (2%) nauczyciel lub pracownik administracyjny szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia!Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia! Mikołaj Frączak

Testy nauczycieli COVID-19

Udział w testach pod kątem obecności koronawirusa był dobrowolny, zarówno w przypadku pracowników szkół, jak i samych nauczycieli. „Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły” - wyjaśnia resort edukacji.

Najchętniej zgłaszali się do nich pracownicy oświaty w województwa warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 proc.) oraz w podkarpackim (85 proc. ). Najniższą frekwencję w trakcie badań odnotowano w woj. podlaskim (72 proc.) oraz opolskim (71 proc.).

Listy chętnych zbierało kuratorium oświaty oraz wojewódzkie sanepidy. Pracownicy objęci badaniem otrzymywali odpowiednie skierowania, z których można było skorzystać w 600 punktach wymazowych w Polsce. Organizację masowych, przesiewowych badań nauczycieli wspomagało 130 zespołów, w skład których wchodzili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!