Rząd przygotowuje System Zdalnej Pracy oraz Nauki

Jeszcze w 2021 roku zostanie wdrożony jednolity i ogólnopolski system, który ma wspierać zdalną pracę urzędników oraz naukę na odległość – zapowiada sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski. Rząd przygotowuje bowiem SZPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki. Co to za rozwiązanie i jak bardzo zmieni rzeczywistość w urzędach i szkołach?

Rząd przygotowuje System Zdalnej Pracy oraz Nauki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 stycznia 2021

Co to jest SZPoN

SZPoN to skrót od nazwy „System Zdalnej Pracy oraz Nauki”. Został on zaprezentowany przez ministra Marka Zagórskiego, który do rekonstrukcji rządu kierował resortem cyfryzacji, a dziś pracuje jako sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz Małgorzatę Jarosińską, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

SZPoN zastąpi Teamsa lub Skype?

Jak przyznaje Zagórski – budowane jest rozwiązanie, którego nie ma. Rządowy SZPoN ma zastąpić sprawdzające się w wielu pandemicznych sytuacjach komercyjne rozwiązania, które umożliwiają wideorozmowy, transfer plików, wiadomości. Docelowo ma być sprawnym narzędziem do komunikacji między obywatelami a urzędami.

W opinii ministra Zagórskiego, obecnie istnieje potrzeba opracowania takiego systemu w Polsce.

- Braki niezbędnych do prawidłowej pracy urzędników aplikacji informatycznych są doraźnie wypełniane komercyjnymi rozwiązaniami, które generują m.in. dodatkowe koszty. Z naszego rozwiązania każdy urząd będzie mógł korzystać bezpłatnie – powiedział.

Ile kosztuje SZPoN?

Ramowy budżet przedsięwzięcia szacowany jest na 9,5 mln złotych. Środki na budowę i wdrażanie SZPoN mają pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Z  pierwszych zapowiedzi wynika, że system ma składać się z dwóch modułów tj. pracy w trybie zdalnym oraz nauki na odległość. Każdy z modułów ma być wykorzystywany nie tylko przez urzędników, ale także obywateli. 

Nowe wnioski na 500+ od 1 lutegoNowe wnioski na 500+ od 1 lutego Anna Malinowska

Funkcjonalności SZPoN

Z zapowiedzi polityków wynika, że SZPoN ma integrować kilka systemów komunikacji stosowanych w łączności internetowej tj. czat, czatbot, infolinię, narzędzie do telekonferencji także w trybie wideo (linki do połączenia wysyłane przez e-mail), współdzielenie dokumentów, tworzenie i edycja list zadań wraz z przydzielaniem innym osobom, tworzenie list spraw do załatwienia, integracja z kalendarzem. Praktycznym rozwiązaniem ma być moduł dla obywatela, za pomocą którego wirtualnie spotka się z urzędnikiem bez wychodzenia z domu.

Zdalna edukacja w SZPoN

Część systemu związana z nauką na odległość będzie umożliwiała publikowanie oraz odbywanie kursów, które będą skierowane np. do urzędników czy obywateli. Wśród narzędzi SZPoN ma znaleźć się narzędzie do tworzenia oraz edycji zdalnych kursów, rejestracja, komunikacja „live”, grywalizacja, system ankiet etc.

Kiedy gotowy będzie SZPoN?

SZPoN ma być zintegrowany z obecnie działającymi w polskiej administracji usługami cyfrowymi. Koniec prac nad systemem oraz jego wdrożenie zaplanowano na wrzesień 2021 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!