Ósmoklasiści i maturzyści mogą chodzić do szkoły

Mimo że szkolny lockdown oficjalnie nie dotyczy na razie, tylko uczniów klas I-III, ósmoklasiści i maturzyści mogą chodzić do szkoły na konsultacje indywidualne lub w małych grupach, które mają ich przygotować do tegorocznych egzaminów – informuje ministerstwo edukacji i nauki.

Ósmoklasiści i maturzyści mogą chodzić do szkoły
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 stycznia 2021

Zajęcia dla ósmoklasistów i maturzystów

Trwający szkolny lockdown może być szczególnie uciążliwy i stresujący dla uczniów, którzy w tym roku szkolnym będą zdawać ważne egzaminy. Mowa o ósmoklasistach oraz maturzystach, którzy od października nie uczęszczają na zajęcia stacjonarne. Jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, dyrektorzy szkół podstawowych oraz średnich mogą organizować w swoich placówkach konsultacje indywidualne lub w grupach z przedmiotów, które będą obowiązywały na egzaminie.

Próbne egzaminy 2021

Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, w marcu, czyli około dwa miesiące przed zaplanowanymi na maj egzaminami, do szkół trafią próbne arkusze przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W międzyczasie nauczyciele mogą przeprowadzić sprawdziany. Warunkiem jest, by odbywały się one w jak najmniejszych grupach z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Konkursy przedmiotowe 2021

Dyrekcja placówki oświatowej może udostępnić pracownie czy inne pomieszczenia w szkole, w których mogą odbywać się poszczególne etapy konkursów przedmiotowych, turniejów czy olimpiad, które są określone w przepisach, wydanych przez ministerstwo edukacji i nauki.

Rząd przygotowuje System Zdalnej Pracy oraz NaukiRząd przygotowuje System Zdalnej Pracy oraz Nauki Anna Malinowska

Kształcenie zawodowe 2021

Szkoły, które prowadzą kształcenie zawodowe lub ustawiczne, mogą realizować przewidziane w programie zajęcia praktyczne oraz zawodowe praktyki, które mieszczą się w definicji praktycznej nauki zawodu. Oczywiście wspomniane zajęcia muszą być przeprowadzone z zachowaniem środków ostrożności, tj w wybranych dniach tygodnia i w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Istotne jest także zachowanie reżimu sanitarnego.

Uczniowie szkół branżowych, którzy są młodocianymi pracownikami, nadal uczą się zawody u pracodawców, jeśli oczywiście nie występują u nich istotne zagrożenia.

Kiedy do szkół wrócą klasy IV-VIII

Nadal nie wiadomo, kiedy będzie możliwy powrót uczniów starszych klas szkół podstawowych. Wiadomo jedynie, że obecnie trwają przygotowania wytycznych dla szkół, według których miałaby odbywać się nauka po zniesieniu szkolnego lockdownu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!