Dwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawców

Na dodatkowe bonusy w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii mogą liczyć krwiodawcy, którzy oddadzą krew lub osocze – informuje Narodowe Centrum Krwi. Wśród nich znalazły się dwa dni dodatkowego urlopu oraz tańsze bilety na pociąg czy autobus dla krwiodawców.  Nowe przepisy w tej sprawie podpisał prezydent. Obowiązują od wtorku 26.01.2021 roku.

Dwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawców
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 stycznia 2021

Dodatkowy urlop dla krwiodawców

Dodatkowe uprawnienia daje nowelizacja tzw. ustawy „covidowej”. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, każdy honorowy dawca krwi, który zdecydował się na oddanie krwi, jej składników w tym osocza po przebytej chorobie COVID-19, może liczyć m.in. na zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu oddania oraz w kolejnym. Łącznie dawcy zyskują więc dodatkowy dzień wolnego (dotąd dawca otrzymywał tylko jeden dzień wolny).

Do kiedy dwa dni wolnego dla krwiodawców?

Uprawnienie jest ograniczone przez ustawę w czasie. Dwa dni wolnego za oddanie krwi lub osocza będzie przysługiwało jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W momencie, w którym uporamy się z pandemią SARS-CoV-2, przepisy przestaną obowiązywać i powrócą stare przywileje tj. jednego dnia wolnego.

Zniżki dla krwiodawców

Nowelizacja ustawy wprowadza także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej publicznymi środkami transportu. Warunkiem są udokumentowane 3 donacje krwi lub jej składników (w tym osocza).

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo? Michał Górecki

Gdzie zniżki dla krwiodawców?

Zniżkami objęty jest transport kolejowy zarówno w pierwszej i drugiej klasie pociągów osobowych oraz pospiesznych. W przypadku innych połączeń niż osobowe i pospieszne, zniżka obowiązuje wyłącznie w drugiej klasie.

Na bonifikatę mogą liczyć także podróżujący autobusami zarówno w komunikacji zwykłej jak i przyspieszonej.

Jakie dokumenty uprawniają krwiodawcę do zniżek?

Krwiodawca, który chce skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnych od pracy, powinien posiadać zaświadczenie wystawione przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum lub instytucje MSWiA.

Osoba, która trzykrotnie oddała krew i chce taniej kupić bilet na pociąg i autobus, powinna mieć zaświadczenie, które potwierdzi co najmniej trzy donacje. Musi ono zawierać datę wydania zaświadczenia, imię i nazwisko dawcy oraz numer PESEL.

Jakich grup krwi brakuje?

Wiele mówi się ostatnio o potrzebie oddania osocza po przebytej chorobie COVID-19. Warto jednak pamiętać, że centra krwi potrzebują dawców wszystkich grup. Służby krwi raportują spadek liczby krwiodawców i zachęcają wszystkich do oddania jej w najbliższych centrach, w których można przeprowadzić donacje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!