Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?

Strach o siebie i bliskich, o swój dobytek, groźba zemsty – jest wiele powodów, dla których świadkowie mogą z obawą zgłaszać przestępstwo pod swoim imieniem i nazwiskiem. Czy w takiej sytuacji można zgłosić przestępstwo anonimowo? Tak. Dla policji każde zgłoszenie jest traktowane z taką samą powagą. Niemniej, warto zastanowić się, czy nie lepiej dla sprawy będzie zgłosić je osobiście.

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 stycznia 2021

Wady anonimowego zgłoszenia przestępstwa

Jak podaje rządowy portalgov.pl, anonimowe zgłoszenie może zmniejszyć skuteczność policji w danejsprawie. Uzupełnienie i potwierdzenie uzyskanych informacji taką drogą, zajmujedodatkowy czas, dlatego zawsze dużo lepsze jest osobiste zgłoszenie, którepozwala na przekazanie odpowiedzi na dodatkowe pytania, jakie mogą być pomocnedla funkcjonariuszy lub śledczych.

Jak zgłosić informację oprzestępstwie?

Informacje o przestępstwie możnaprzekazać anonimowo przez telefon lub pisemnie. Zgłoszenia może dokonać każdy,kto padł ofiarą przestępstwa lub posiada o nim informacje, na przykład będącjego świadkiem.

Jak napisać zawiadomienie o przestępstwie?

Tu obowiązuje zasada: im więcejszczegółowych informacji, tym lepiej dla skuteczności działań. Zawiadomieniepowinno zawierać dokładny opis zdarzenia. Kluczowa jest odpowiedź na pytania:co się stało, gdzie oraz kiedy. Jeśli posiadamy informacje na temat tego, ktojest sprawcą, należy o tym napisać. Dla porządku napiszmy w nagłówku adresjednostki policji albo prokuratury, do której kierujemy anonimowąkorespondencję.

Powstanie Krajowy operator telekomunikacyjny? Jest projekt zmian w prawiePowstanie Krajowy operator telekomunikacyjny? Jest projekt zmian w prawie Martyna Kowalska

Kiedy zgłosić przestępstwo?

Tu często nie ma czasu nazwłokę, dlatego zgłoszenie należy przygotować jak najszybciej. Dzięki temu zwiększymyszansę na zatrzymanie sprawcy, a w przypadku kradzieży odnalezienieprzywłaszczonej rzeczy.

Warto jednak pamiętać, że nie wkażdej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem. Jak wyjaśnia rządowyportal:  „Jeśli na przykład zgubiszdowód, sąsiad zaleje twoje mieszkanie albo sprzedawca nie zgodzi się na zwrottowaru, który według ciebie ma wady techniczne – nie zgłaszaj tego napolicji albo w prokuraturze. Takie zdarzenia nie są przestępstwami”.

Gdzie wysłać anonimowezawiadomienie o przestępstwie

Zawiadomienie o przestępstwiemożna wysłać mailem, faksem lub listownie. Adresatem powinna być jednostkapolicji bądź prokuratura.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!